Nuomonės – komentarai

Nuomonės – komentarai

Kodėl dauguma žmonių renkasi vartojimą vietoj taupymo, net ir suprasdami, kad ilgalaikis finansinis stabilumas yra itin svarbus? Šį klausimą nagrinėja elgsenos finansų mokslas – tarpdisciplininė sritis, analizuojanti, kaip psichologiniai, socialiniai ir ekonominiai veiksniai daro įtaką mūsų sprendimams.

Artėjant šventėms daugelis ieško dovanų ir antrosioms pusėms. Sutuoktiniai vienas kitą stengiasi pradžiuginti tiek nedideliais siurprizais, tiek prabangiais pirkiniais, pavyzdžiui, nekilojamuoju turtu, o kartais net įmonės akcijomis ar didelėmis pinigų sumomis. Tokiais atvejais dažnai santykiams pablogėjus dovanotojas siekia atsiimti įteiktą daiktą ar pinigus. Advokatė Renata Cibulskienė, advokatų kontoros COBALT vadovaujanti teisininkė atskleidžia, kokiais atvejais sutuoktinis turi teisę reikalauti grąžinti dovanas?

„Citadele“ banko ekonomisto Aleksandro Izgorodino teigimu, lietuviai šiais metais žiemos šventes pasitiks su itin optimistine nuotaika apie savo finansus. „Nenustebčiau, jei kalėdiniu laikotarpiu vaišėms ir dovanoms šiemet gyventojai išleis rekordines sumas“, – teigia jis. Vis dėlto, šį šventinį sezoną ne visiems prekybos ir paslaugų sektoriams seksis vienodai gerai.

Draudimo bendrovės „If“ duomenų padalinio vadovė Ramunė Šabanienė

Per pastaruosius du dešimtmečius draudimo sektorius Lietuvoje pasikeitė iš esmės: nuo fizinės veiklos modelio, pagrįsto gyvu bendravimu, popierine dokumentacija ir daug lėtesniu tempu iki modernios, duomenimis ir technologijomis grįstos rinkos, kurioje klientams siūlomi asmeniniai ir kompleksiški, nuotoliu valdomi draudimo sprendimai. Skaitmenizacija ir technologinės inovacijos buvo vienas esminių pokyčių, leidusių pakeisti įmonių verslo valdymo modelius, sutrumpinti verslo procesus ir optimizuoti paslaugų teikimą – šiandien klientams nebėra būtinybės vykti į draudimo bendrovių biurus, visus savo draudimo reikalus ir žalas susitvarkyti galima iš bet kurios jiems patogios vietos internetu. Greičiau ir patogiau, nei buvo galima įsivaizduoti prieš kelis dešimtmečius.

Kasmet artėjant naujiems metams organizacijose pradedama garsiau kalbėtis apie atlygius. Tiesa, nors diskusijos apie algos dydį – įprasta metinių pokalbių dalis, kurios tikisi tiek darbdaviai, tiek darbuotojai, ekspertai pastebi tendenciją, jog ne visi darbuotojai net ir metinių pokalbių metu išdrįsta paprašyti didesnio atlygio, nepaisant to, jog jaučiasi jo nusipelnę. Ką daryti, jog nebūtų nemalonu vadovo paprašyti didesnio atlygio, kaip tam tinkamai pasiruošti ir kada apskritai geriausia kalbėtis apie atlyginimo peržiūrą?

Dr. Viktorija Tauraitė, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Ekonomikos ir vadybos fakulteto (EVF) partnerystės docentė

Lapkričio mėnesiui besiritant į antrąją pusę, vis dažniau pagalvojame apie šv. Kalėdas ir Naujuosius metus. Taigi suvokiame, kad neišvengiamai netrukus žengsime į 2025 metus. O kas gi mūsų laukia kitais metais ekonomine prasme? Pažvelkime į tris pagrindinius ekonominius rodiklius (bendrąjį vidaus produktą, infliaciją ir nedarbo lygį) ir nuspręskime, ar 2025 m. bus geresni už besibaigiančius 2024-uosius.

Neblaivumas darbe pagal Lietuvos teisės aktus vertinamas griežčiau, nei vairavimas neblaiviems. Vairuotojai gali „praslysti“, jei alkoholio koncentracija kraujyje neviršija 0,4 promilės, o štai darbo vietą galima prarasti su perpus mažesniu alkoholio kiekiu organizme. Abiem atvejais neblaivumas gali lemti žalą ne tik pačiam neblaiviam darbuotojui, bet ir aplinkiniams, tad darbdavio pareiga – užkirsti tam kelią, komentuoja advokatų kontoros „TGS Baltic“ vyresnioji teisininkė, advokatė Indrė Mažeikaitė.

Sunku būtų sutikti žmogų, kuris niekada nesidomėjo buvusio klasioko ar naujos simpatijos profiliu socialiniuose tinkluose. Jei pateikta informacija yra viešai prieinama, rodos, nieko blogo trumpam įsijausti į detektyvo vaidmenį. Tik ar kartais nepagaunate savęs naršant po būsimo kolegos trečios eilės pusbrolio fotoalbumą? Mykolas Kriščiūnas, „Jaunimo linijos“ psichologas, atsako, kas mus taip traukia stebėti (angl. stalking) kitus žmones soc. tinkluose. Justina Antropik, „Tele2“ skaitmeninio turinio vadovė, pataria, kuriuos privatumo nustatymus turėtų peržiūrėti kiekvienas.

Nuo 2035 metų įsigalios draudimas gaminti ir parduoti automobilius su vidaus degimo varikliais. Vis dėlto, iš gatvių jie niekur nedings dar keletą dešimtmečių, todėl ir jų naudojamų iškastinių degalų sukeliama tarša toliau didės. Tam, kad šios taršos būtų mažiau, mokslininkai siekia sukurti specialią sistemą, leisiančią įprastuose automobiliuose su vidaus degimo varikliais naudoti tam tikrą kiekį vandenilio vietoje įprastų degalų ir taip sumažinti jų naudojimą. Be to, Lietuvoje vandenilio gamybai numatoma ir nemažai perspektyvų.

Patyrus ir nežymų, ir rimtesnį sveikatos sutrikimą gydymas paprastai prasideda nuo pirminės konsultacijos su savo šeimos gydytoju. Tradiciškai didžioji dauguma tokių konsultacijų vyksta pacientui fiziškai apsilankant gydymo įstaigoje. Tačiau trūkstant medikų personalo, ypač šalies regionuose, pagreitį įgauna gydytojų konsultacijos nuotoliu. Visgi pasaulinės tendencijos žengia dar toliau – kokių naujovių galima tikėtis šioje srityje?

Puslapis 1 iš 112
 

 

Vieta Jūsų REKLAMAI
300x100px
Vieta Jūsų REKLAMAI
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24