Gyventojų sveikata – tai bendras rūpestis

2018-02-27, 13:13
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Asociatyvinė iliustracija Asociatyvinė iliustracija © Scanpix/GETTY IMAGES

Paskutiniame Vilniaus rajono savivaldybės tarybos posėdyje tarybos nariai pritarė pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo gerinimo Vilniaus rajono viešosiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose 2018-2019 metų programai. Pagrindinis programos tikslas – mažinti eiles pas šeimos gydytojus, gerinti pacientų aptarnavimo kokybę ir užtikrinti orias darbo sąlygas gydytojams bei medicinos personalui.

Šių metų kovo 1 d. startuojančiai programai įgyvendinti per ateinančius dvejus metus Vilniaus rajono savivaldybė iš savo biudžeto Vilniaus rajono centrinei poliklinikai skirs 472,7 tūkst. eurų ( 200 tūkst. eurų 2018 m. ir 272,7 eurų – 2019 m.), o Nemenčinės poliklinikai – 66,56 tūkst. eurų (26 tūkst. eurų – šiemet ir 40,56 tūkst. eurų – 2019 m.). Savo finansinį indėlį įdės ir pati medicinos įstaiga.

Anot Vilniaus rajono centrinės poliklinikos vyr. gydytojos, l. e.  Vilniaus rajono savivaldybės vyr. gydytojo pareigas Vidos Žvirblienės, ieškoti papildomų finansavimo šaltinių privertė situacija, kuri jau gana ilgai yra susidariusi sveikatos priežiūros sistemoje.

„Pagrindinė problema susijusi su šeimos gydytojų teikiamomis paslaugomis. Dėl pernelyg didelės apkrovos šeimos gydytojai tiesiog neįstengia normaliais terminais suteikti paslaugų visiems jiems prirašytiems pacientams. Dėl to susidaro eilės, kurios, kas natūralu, kelia gyventojų pasipiktinimą“, – aiškina gydytoja V. Žvirblienė. Konsultacijos pas šeimos gydytoją kartais reikia laukti 10-30 dienų. O pagal įstatymus ūmios ligos atveju šeimos gydytojas privalo priimti pacientą per 24 valandas, o pablogėjus sveikatos būklei dėl chroniškos ligos ar kitų priežasčių – per 7 dienas nuo jo kreipimosi. Nuo kitų metų pažeidus šiuos principus sveikatos priežiūros įstaigoms gresia rimtos piniginės baudos.

Paradoksali situacija
Pagal galiojančius teisės aktus, vienam šeimos gydytojo etatui tenka nuo 950 iki 1550 pacientų. Dėl specialistų trūkumo vienam šeimos gydytojui vidutiniškai tenka 1840 gyventojų. Būna, kad aptarnaujamoji apylinkė yra dar didesnė ir sudaro daugia nei 2 tūkst. gyventojų. Nors realus šeimos gydytojų apkrovimas gerokai viršija Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytas normas, patys gydytojai neskuba nusimesti šios naštos, nes jų atlyginimas priklauso nuo prirašytų gyventojų ir teikiamų paslaugų kainos, kurios skirtingos, nelygu paciento amžius.

„Jei pacientų skaičius bus mažesnis nei 2 tūkst., gydytojo atlyginimas bus visai menkas. Tenka konstatuoti, kad gydytojas uždirba atlyginimą ne tik sau, bet ir personalui, su kuriuo dirba“, – teigia gydytoja V. Žvirblienė.

Šiuo metu Vilniaus rajono centrinėje poliklinikoje prirašyta 70 tūkst. gyventojų, juos visame rajone aptarnauja 44 šeimos gydytojai, 21 šeimos gydytojas dirba rajono poliklinikoje Pašilaičiuose, o visi kiti priima savo pacientus pavienėse ambulatorijose. Nemenčinės poliklinikoje prirašyta 13 tūkst. pacientų. Norint įvykdyti Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymą ir sumažinti šeimos gydytojų apylinkes iki 1550 pacientų, reikėtų įdarbinti dar 7 šeimos gydytojus, iš kurių 5 dirbtų centrinėje poliklinikoje. Be to, čia trūksta gydytojų neurologų, kardiologų. 

Savivaldybės sprendimas
„Mūsų programos esmė – sumažinti šeimos gydytojų aptarnaujamas apylinkes, tačiau siekti, kad gydytojai nenukentėtų dėl to finansiškai. Sumažinus gydytojų apkrovą nemažinant atlyginimų, pagerės paslaugų kokybė ir  pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas. Savivaldybės mums skirtos papildomos lėšos padės įgyvendinti šį tikslą. Džiaugiamės, kad tarybos nariai ir savivaldybės vadovai supratingai pažvelgė į šią problemą ir ištiesė pagalbos ranką“, – pokalbyje su „Vilniaus krašto savaitraščiu“ sakė rajono poliklinikos vyr. gydytoja.

Papildoma priežastis siekti savivaldybės finansinės paramos – neduodanti ramybės gydytojų ir medicinos personalo migraciją į turtingesnes šalis ar sostinės sveikatos priežiūros įstaigas. Šis reiškinys rajono poliklinikai irgi nesvetimas. Papildomas finansavimas padės išlaikyti kvalifikuotus ir darbui atsidavusius darbuotojus.

Iš dvimetės programos lėšų, be kita ko, bus mokami priedai prie atlyginimų šeimos gydytojams ir medicinos personalui.

Taupymo būdai
Tačiau, kaip pabrėžė V. Žvirblienė, poliklinikos administracija irgi ieško lėšų taupymo būdų. Tuo tikslu du šeimos gydytojų skyriai buvo sujungti į vieną, vykdamos ir kitokios pertvarkos. Panaudojus programos lėšas poliklinikoje bus įrengta telefoninė linija, nes iki šiol pacientai turi nemažai problemų bandydami prisiskambinti į registratūrą. Bus atidarytas pirminės konsultacijos kabinetas, jo veikla padės nuimti dalį apkrovos nuo šeimos ar budinčio gydytojo. Pavyzdžiui, išrašys receptus, išduos reikalingą medicinos pažymą.

Ženkli parama minėtai programai anaiptol nėra vienintelis savivaldybės gestas rajono poliklinikai. Šiemet iš savivaldybės biudžeto bus skirti pinigai Pagirių ir Nemėžio ambulatorijų remontui, Nemenčinės poliklinikos vandentiekio ir šildymo sistemai sutvarkyti.

„Kartu su savivaldybe darome daug, kad mūsų gyventojai turėtų lengviau prieinamas kokybiškesnes medicinos paslaugas. Tačiau ir žmonės turėtų atsiminti, kad ir patys privalo rūpintis savo sveikata: neatidėlioti receptų išrašymo paskutinei akimirkai, nevengti profilaktinių tyrimų, kuriems kviečiame siųsdami SMS žinutes. Visa tai kainuoja, todėl reikia tai vertinti ir priimti“, – ragina  V. Žvirblienė.

Irena Mikulevič
Vilniaus krašto savaitraštis

Komentuoti

 

 

Vieta Jūsų REKLAMAI
300x100px
Vieta Jūsų REKLAMAI
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24