Ūkininkai: vaistažolių verslas pelningas tik patiems jas perdirbant ir parduodant

2011-07-24, 08:27
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

lecebnie-travi

womensland.ru nuotr.

Lietuvoje palankios sąlygos augti daugeliui vaistingųjų augalų, tačiau perdirbėjams nepavyksta supirkti reikiamo kiekio vaistažolių, tad dalį jie įsiveža iš Lenkijos ir kitų šalių. Ekologinių ūkių šeimininkai sako, kad jų netenkina siūlomos supirkimo kainos ir kad verstis iš vaistažolių galima, tik jei patys jas perdirba ir parduoda, praneša LTV „Panorama“.
Beveik 20 metų vaistažoles ir prieskoninius augalus auginantis ūkininkas sako, kad tam reikia žinių, nuolatinės priežiūros ir daug rankų darbo.


„Reikia prie jų būti nuolatos, reikia šeimos ūkio, kuris prižiūrėtų. Bet pas mus kaime šeimos ūkis baigiamas sunaikinti, jis negali išsilaikyti. Jei mes neturėtumėm perdirbimo ir nelėktume į priekį visomis keturiomis, būtume seniai išėję su vaistažolėmis šėko pjauti“, – teigia ekologinio ūkio savininkas Mindaugas Vyskupaitis.
Iš 2,7 tūkstančių ekologinių ūkių vaistažoles augina ir renka vos dvi dešimtys ūkininkų. Esą jų netenkina fabrikų ir kitų perdirbėjų siūlomos supirkimo kainos. Pavyzdžiui, už džiovintos pipirmėtės kilogramą moka 9 litus, už čiobrelio, melisos, medetkų, valerijono kilogramą – po 10 litų.
Fabriko atstovai tvirtina negalintys mokėti daugiau.
„Šiemet kainos kiek padidintos, lyginant su pernai. Pavyzdžiui, pernai čiobrelis buvo 8 litai, šiemet 10 – už kilogramą. Supirkimas vyksta ir toliau. Kiek žmonės surinks, viską supirksime“, – tikina „Švenčionių vaistažolių“ fabriko supirkėjas Stasys Urbanavičius.
Dabar į supirkimo punktus vaistažolių dažniausiai atneša jų pririnkusieji iš laukų ir miškų. Taip žmonės prisiduria prie pensijos ar kitų pajamų.
O daugiau nei 10 ekologinių ūkių didžiąją dalį išaugintų vaistingųjų augalų patys perdirba, fasuoja ir parduoda. Tik taip esą apsimoka auginti vaistažoles.
Be to,už hektarą ekologiškų vaistažolių mokamos iki 1,7 tūkst. litų Europos Sąjungos išmokos.
„Jei mes kalbam apie tikrus ekologinius ūkius ir kompensavimo išmoką, tai ji nėra didelė. Kompensacinė išmoka daugiau padeda vartotojui, kad išlygintų tą kainą, nes ekologinė gamyba žymiai sudėtingesnė, reikalaujanti daugiau išlaidų nei įprasta“, – sakė „Tatulos“ ekologinės programos vadovas Almonas Gutkauskas.
Pernai vaistažolės užėmė tik 5 proc. visų ekologiškų pasėlių. Šiemet jų plotai padidėjo.

Salomėja Pranaitienė
LTV „Panorama“

Komentuoti

 

 

Vieta Jūsų REKLAMAI
300x100px
Vieta Jūsų REKLAMAI
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24