Genetiškai modifikuotų augalų pasėlių Lietuvoje nėra

2011-10-17, 13:58
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Genetiškai modifikuotų (GM) augalų pasėliai Lietuvoje neauginami, parodė Aplinkos ministerijos atliktas tyrimas.
Pasak Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktoriaus Laimučio Budrio, iki šiol ministerija nėra išdavusi nė vieno leidimo ar sutikimo auginti GM augalus. Nutarta išsiaiškinti, ar komercinių pasėlių savininkai, tikėdamiesi didesnio derliaus ar norėdami mažiau lėšų išleisti pasėlių priežiūrai, neaugina tokių augalų Lietuvoje.

Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT( pareigūnai, išanalizavę Nacionalinės mokėjimo agentūros pateiktus ūkio subjektų, kurie šiais metais deklaravo auginsiantys rapsus ir kukurūzus grūdams, sąrašus, apklausė visus kukurūzus deklaravusius ir daugelį rapsų augintojų apie sėklos, kuri buvo naudota auginamiems pasėliams, kilmę. Nenustatyta nė vieno atvejo, kad ūkio subjektai sėklos būtų atsigabenę iš genetiškai modifikuotų organizmų atsiradimo rizikos šalių (pvz., JAV, Kanados, Brazilijos, Argentinos, Rusijos). Jie dokumentais patvirtino, kad sėklą įsigijo iš ja prekiaujančių Lietuvos įmonių.
Todėl pagrindiniu vertinimo kriterijumi tapo kultūrų sėkla, kuri buvo auginta tokius GM augalus auginančiose ES šalyse (pvz., Ispanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Čekijoje, Lenkijoje).
Kadangi šį kriterijų atitinkančių ūkio subjektų buvo pakankamai, VAT darbuotojai paėmė mėginių iš įvairių pasėlių laboratoriniams genetinės modifikacijos tyrimams. Pirmieji mėginiai buvo paimti rugsėjo 5 d. iš rapsų pasėlių, o paskutiniai – rugsėjo 21 d. iš kukurūzų pasėlių.
Ištirti pateikti 9 rapsų mėginiai ir 11 kukurūzų mėginių. Visi jie paimti iš 11 skirtingų rajonų – Pakruojo, Šiaulių, Pasvalio, Panevėžio, Biržų, Kėdainių, Raseinių, Kauno, Šakių, Vilkaviškio ir Marijampolės, kur rapsų ir kukurūzų pasėlių auginama daugiau negu kitose šalies vietovėse.
Ištyrus visus mėginius, genetinė modifikacija neaptikta.

 

www.lrt.lt
www.lvcom.lt

Komentuoti

 

 

Vieta Jūsų REKLAMAI
300x100px
Vieta Jūsų REKLAMAI
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24