– Śląsk to ziemia, która wypełniona jest miłością do Polski i ciężką pracą, ale też tragicznymi wspomnieniami i krwią, cierpieniem dziewięciu górników zamordowanych przez komunistów 44 lata temu – podkreślił prezydent Karol Nawrocki podczas obchodów 44. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach.

Dziś przypada 43. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek”. Prezes IPN dr Karol Nawrocki oddał hołd ofiarom, górnikom z kopalni „Wujek” i potępił komunistycznych sprawców. Historyk przestrzegał również przed dyktaturą.

Wierzę w to, że wolna, suwerenna i niepodległa Polska nigdy nie zapomni o swoich wiernych synach, o ofiarach tej walki. Nigdy nie zapomni o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, by w 1989 roku i później ta Polska wreszcie mogła powrócić – mówił prezydent Andrzej Duda w przeddzień 43. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”.

Uroczystą mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach rozpoczęły się obchody 42. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”, podczas której od kul ZOMO zginęło dziewięciu górników. Po mszy świętej nastąpił przemarsz pod Krzyż – Pomnik Górników Poległych 16 grudnia 1981 roku przy Kopalni „Wujek”, gdzie odbył się uroczysty Apel Poległych i złożenie wieńców.

Mijają 42 lata od krwawej pacyfikacji w kopalni „Wujek”, jednej z największych zbrodni w okresie stanu wojennego. Do tragicznego wydarzenia doszło 16 grudnia 1981 roku. W kopalni trwał wówczas strajk przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

Dziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych – to krwawy bilans pacyfikacji strajkującej załogi kopalni „Wujek” w Katowicach, przeprowadzonej przez ZOMO i wojsko 16 grudnia 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego. Najmłodszy z zastrzelonych miał zaledwie 19 lat.

W Katowicach odbyły się obchody upamiętniające 40. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. 16 grudnia 1981 r. w wyniku brutalnej akcji milicji i wojska dziewięciu górników zostało zabitych, a kilkudziesięciu odniosło poważne obrażenia.

16 grudnia 2019 r. przypada 38. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek”.

W Katowicach odbyły się w piątek obchody 35. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek. W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Premier Beata Szydło wzięła udział w uroczystościach 34. rocznicy pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek", poinformowało Centrum Informacyjne Rządu RP.

Strona 1 z 3

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24