W Katowicach upamiętniono górników z kopalni „Wujek”

2023-12-16, 22:57
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Obchody 42. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach – 16 grudnia 2023 Obchody 42. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach – 16 grudnia 2023 Fot. Krzysztof Łojko (IPN)

Uroczystą mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach rozpoczęły się obchody 42. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”, podczas której od kul ZOMO zginęło dziewięciu górników. Po mszy świętej nastąpił przemarsz pod Krzyż – Pomnik Górników Poległych 16 grudnia 1981 roku przy Kopalni „Wujek”, gdzie odbył się uroczysty Apel Poległych i złożenie wieńców.

W uroczystościach wzięli udział bliscy zabitych, związkowcy, przedstawiciele władz krajowych, lokalnych.

List do organizatorów i uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Napisał w nim m.in.:

W 42. rocznicę krwawego stłumienia strajku w katowickiej kopalni „Wujek” łączę się z Państwem, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i rodaków składając hołd bohaterskim górnikom, którzy w pierwszych dniach stanu wojennego przeciwstawili się reżimowi komunistycznemu i zginęli z rąk jego funkcjonariuszy. Wyrażam najwyższe uznanie i wdzięczność wszystkim, którzy – nie tylko w obronie uwięzionego przywódcy zakładowej Solidarności, ale przede wszystkim w obronie wolności narodu – z odwagą i determinacją stanęli naprzeciw uzbrojonych oddziałów milicji i wojska. (…) Zbrodnicza pacyfikacja strajkującej załogi kopalni wstrząsnęła Polakami i unaoczniła rzeczywisty charakter rządów PRL – opartych na przemocy i pogardzie wobec ludzi pracy oraz nienawiści do ruchu Solidarności i wolnościowych ideałów. (…) My, Polacy, złączeni duchem Solidarności, ostatecznie wygraliśmy tę walkę. Ofiara górników z „Wujka” i wszystkich prześladowanych nie poszła na marne. To dzięki nim dzisiaj znów mamy wolną Polskę – własne suwerenne państwo – i cieszymy pełnią swobód obywatelskich. Jesteśmy im za to winni cześć i pamięć, a wydarzenia 16 grudnia 1981 roku w katowickiej kopalni pozostają jednym z najdonioślejszych symboli naszej polskiej drogi do wolności – dramatycznej, pełnej cierpienia, lecz zwycięskiej.

Wcześniej, przed południem, dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą wspaniałą postawę pracowników służby zdrowia, którzy w dniu pacyfikacji KWK „Wujek” organizowali pomoc dla rannych górników.

Na podst. ipn.gov.pl, prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24