Premier Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Merkel: solidarność Unii Europejskiej jest bardzo ważna

2021-11-26, 08:44
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel Fot. Krystian Maj / KPRM

W czwartek szef polskiego rządu spotkał się z obecną kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W Berlinie prezes Rady Ministrów widział się również z liderem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) oraz kandydatem na nowego kanclerza Niemiec Olafem Scholzem. To kontynuacja serii spotkań z europejskimi przywódcami, które mają na celu koordynację reakcji państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe Białorusi. Oprócz sytuacji na wschodniej granicy UE, przywódcy Polski i Niemiec omówili kwestie obecnego wzrostu cen energii i gazu w całej Europie.

Polska i Niemcy solidarnie wobec działań hybrydowych na wschodniej granicy UE

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Angelą Merkel pokazało solidarność obu krajów wobec zaistniałego konfliktu wywołanego ze Wschodu. Szef polskiego rządu podkreślił, że reżim Łukaszenki testuje unijną granicę, wykorzystując w tym celu migrantów. Według Prezesa Rady Ministrów, intencja białoruskiego reżimu jest jasna i chodzi w niej o destabilizację Wspólnoty. Zapewnił, że Polska zatrzymała falę migrantów, którzy próbowali przekroczyć granicę w nielegalny sposób.

Podczas wizyty poruszono również zagadnienia z zakresu energetyki, stanowiące kluczowe znaczenie w trwającym kryzysie. Ten temat oraz występujący kryzys geopolityczny jest swoistym zagrożeniem dla ładu europejskiego.

Spotkanie w Berlinie jest kontynuacją rozmów z zachodnimi sąsiadami. W ubiegłym tygodniu szef polskiego rządu rozmawiał z obecną kanclerz telefonicznie na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. Równolegle toczyły się rozmowy Prezydenta RP z jego odpowiednikiem z Republiki Federalnej Niemiec.

Spotkanie z przyszłym kanclerzem Niemiec

W ramach zacieśniania więzi pomiędzy obu krajami, premier Morawiecki spotkał się również z liderem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) oraz kandydatem na nowego kanclerza Niemiec Olafem Scholzem. Była to istotna rozmowa w kontekście dalszego budowania dobrych relacji między naszymi państwami, biorąc pod uwagę zakończenie kadencji Angeli Merkel. Szef polskiego rządu zapewnił o ciągłości relacji z Niemcami, od której bardzo dużo zależy.

Polska ofensywa dyplomatyczna

Działania reżimu Aleksandra Łukaszenki wywołały kryzys międzynarodowy. Sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna i obecnie wymaga licznych działań dyplomatycznych ze strony polskiego rządu. Prezes Rady Ministrów kontynuuje cykl spotkań z europejskimi przywódcami. Wywołany konflikt jest próbą naruszenia wschodniej granicy NATO i Unii Europejskiej.

Do tej pory premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefami rządów Litwy, Łotwy, Estonii. W Budapeszcie odbyło się spotkanie z premierami Słowacji, Czech i Węgier. Kolejna wizyta Prezesa Rady Ministrów miała miejsce w Chorwacji, Francji i Słowenii. Szef polskiego rządu przedstawił przywódcom odwiedzonych krajów bieżącą sytuację na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej oraz dyskutował o wspólnych działaniach Wspólnoty.

Premier Morawiecki rozmawiał również z premierami Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu m.in. o migrantach wykorzystywanych przez reżim białoruski. Dodatkowo minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał ze swoim odpowiednikiem w Rumunii.

19 listopada prezes Rady Ministrów uzgodnił z Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA, niezbędną współpracę w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. Dotychczasowe działania dyplomatyczne, podjęte przez Polskę, przynoszą pozytywne rezultaty. W ostatnim czasie zaobserwowano mniejszą liczbę migrantów, która dociera na Białoruś za pośrednictwem linii lotniczych.

Obecna sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej

Od czerwca białoruskie służby kierują migrantów na polsko-białoruską granicę Unii Europejskiej. Jest to element konfliktu hybrydowego i nieustannej presji wywieranej na Wspólnotę. Nasilenie się prób nielegalnego przekroczenia wschodniej granicy jest próbą łamania integralności terytorialnej wszystkich państw UE. Aktualne informacje dotyczące sytuacji na polsko-białoruskiej granicy UE dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/granica 

Inf. KPRM

Media

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24