Minister skarbu RP: nie poddamy się presji ws. budowy elektrowni jądrowej

2015-10-05, 14:58
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Naszym zadaniem jest stabilizacja polityki energetycznej w oparciu o węgiel – powiedział w poniedziałek w Poznaniu polski minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński. Dodał, że Polska zamierza budować elektrownię jądrową, ale nie podda się żadnym presjom w tej sprawie.

Czerwiński przypomniał, że plany polityki energetycznej przewidują budowę elektrowni jądrowej o mocy 3 tys. MW po to, by uzupełnić o ok. 8 proc. krajowy system energetyczny.

„Nie można powiedzieć jeszcze gdzie, w jakiej technologii, na jakich warunkach ta elektrownia powstanie, ale na bazie dokumentów, które obowiązują, elektrownia była przewidywana i jej otwarcie miało nastąpić w 2025 roku " – powiedział Czerwiński.

Minister był pytany o niedzielną wypowiedź Ewy Kopacz. Premier mówiła, że "w przeciwieństwie do oponentów politycznych" nie ma "w tyle głowy, po cichu, budowania elektrowni atomowych", a bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte jest na węglu brunatnym i kamiennym.

Według Czerwińskiego, szefowa rządu chciała w ten sposób zaznaczyć, że „nie będziemy się poddawali presji budowy elektrowni jądrowej". „Są różne grupy kapitałowe, które chciałyby przekonać, by przyszłość naszej energetyki była oparta o energię jądrową. Inna grupa mówi, że ta przyszłość ma być oparta wyłącznie o odnawialne źródła energii. My nie możemy dać się zdominować żadnym grupom kapitałowym. Musimy racjonalnie, krok po kroku, planować przedsięwzięcia i zadania. Te zadania się zmieniają, bo zmieniają się dostępne technologie, ale musimy być autorami własnego bilansu energetycznego. Bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju nikt za nas nie załatwi" - powiedział.

„Na dzisiaj stabilizujemy sprawę energetyki w oparciu o węgiel i to jest teraz nasze bieżące, podstawowe zadanie" – podkreślił minister.

Jak dodał, polski system energetyczny będzie oparty o węgiel nie tylko w najbliższej przyszłości, ale i w dalszej, sięgającej kilkudziesięciu lat perspektywie.

"Teraz zużywamy 70 mln ton węgla, za kilkadziesiąt lat nadal będziemy go zużywać przynajmniej 50 mln ton. My nie możemy nagle stać się Francją, nigdy nie będziemy mieć elektrowni jądrowych jako podstawę naszego systemu, ani nie staniemy się Danią i nie będziemy mieli 80 proc. energii z odnawialnych źródeł" - dodał.

Andrzej Czerwiński przyjechał do Poznania, by podpisać umowę ws. komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP).

Po niedzielnej wypowiedzi Kopacz o plany rządu w sprawie atomu pytała m.in. wiceprezes PiS Beata Szydło. "Ze zdziwieniem wysłuchałam, jak pani Kopacz mówiła, że nie ma planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce" - mówiła w niedzielę kandydatka PiS na premiera. W poniedziałek podkreśliła, że na program energetyki jądrowej rząd wydał kilkaset milionów złotych. Dodała, że oczekuje na rozliczenie tych pieniędzy.

W poniedziałek Ewa Kopacz pytana była przez dziennikarzy, czy rząd zaniechał planu budowy elektrowni atomowej. Premier zapewniła, że program energetyki jądrowej będzie tworzony, ale "dziś powinniśmy poradzić sobie z tym, co jest podstawą bezpieczeństwa energetycznego". "My dzisiaj reformujemy cały system kopalń" - podkreślała. "To jest bardzo poważne wyzwanie" - dodała. PAP

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24