Polska i Japonia podpisały memorandum o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowe

2024-11-07, 22:35
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polska i Japonia podpisały memorandum o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowe Fot. pixabay.com

Polska i Japonia podpisały memorandum o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Porozumienie zawarli dziś w Warszawie szefowa polskiego resortu przemysłu oraz japoński wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu.

Minister Marzena Czarnecka podała, że celem jest wprowadzenie do Polski japońskiego biznesu nuklearnego, by wspomógł nas w budowaniu zasobów jądrowych.

Jednym z elementów współpracy będzie kooperacja z Centrum Współpracy Międzynarodowej Japońskiego Forum Przemysłu Atomowego, które działa przy rządzie Japonii. Współpraca ta pozwali nam budować umiejętności i kompetencje jądrowe, co jest kluczowe dla realizacji programu polskiej energetyki jądrowej.

Były pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, pozytywnie odbiera to memorandum. Jak mówi, jest ono istotne, bo Japończycy dysponują najbardziej zaawansowanymi technologiami nuklearnymi.

Mają doświadczenie, mają przemysł, który w tym uczestniczy. Mają też szereg elektrowni jądrowych. To porozumienie w perspektywie wyobrażalnej może mieć bardzo praktyczne znaczenie w jednej sprawie. Otóż od kilku lat to była inicjatywa ministra Kurtyki w porozumieniu z Japończykami. W Polsce, w Świerku, budowany jest eksperymentalny reaktor – mały, doświadczalny, czwartej generacji, tak zwany HTR. Powodzenie tego przedsięwzięcia jest kontynuowane i może prowadzić do przemysłowego zastosowania tej najnowszej technologii. Gdyby w tej dziedzinie Japończycy chcieli w Polsce brać udział, uczestniczyć, to po prostu byłoby dobrze – zaznaczył Piotr Naimski.

Resort przemysłu zastrzegł, że polsko-japońskie memorandum nie oznacza zawarcia umów związanych z budową drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.

RIRM

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24