W Sejmie otwarto wystawę „Weterani”

2025-11-09, 08:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Sejmie otwarto wystawę „Weterani” Fot. Piotr Molęcki/Kancelaria Sejmu

Hasłem „Żołnierz – zawsze, mimo wszystko” rozpoczął się w holu Sejmu RP wernisaż wystawy poszkodowanych weteranów, zorganizowany przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

Wydarzeniu towarzyszyła uroczystość inauguracji projektu „Weteran pod biało-czerwoną”, polegającego na przekazaniu flagi Rzeczypospolitej Polskiej przez Marszałka Sejmu stowarzyszeniu, które ma na celu łączenie środowisk weteranów w Polsce.

- Każdy z tzw. misjonarzy, który uczestniczył z misjach zagranicznych mierzy się z tym, że wyjeżdża służyć innym ludziom, ale zostawia tu tych, których kocha. Może się zdarzyć, że weteran stanie się weteranem poszkodowanym i przyjdzie mu zapłacić cenę zdrowia za to, co robi. To są przypadki, które powinniśmy objąć szczególną uwagą. Patrzę na tych ludzi, którzy są przedstawieni na planszach i myślę, że to, co najlepszego Rzeczpospolita Polska mogłaby im zaoferować, to głębokie, wsparte konkretnymi działaniami ze strony państwa przekonanie, że ich służba nie kończy się, tylko przechodzi w inną fazę. Bardzo potrzebujemy dzisiaj weteranów w innym odcieniu ich służby. Potrzebujemy, żeby opowiadali, edukowali i pokazywali życie, które toczy się na świecie w wielu wymiarach - powiedział podczas uroczystego otwarcia ekspozycji marszałek Szymon Hołownia.

Wystawa przedstawia sylwetki weteranów poszkodowanych w trakcie służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych poza granicami państwa. Nie epatuje ranami, natomiast podkreśla etos trudnej służby polskich żołnierzy. Weterani mimo odniesionych ran dziś są aktywni w służbie, w pracy w resorcie obrony narodowej oraz w społeczeństwie.

Powołane do życia w 2008 r. Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju ustanowiło w 2013 r. statuetkę „Dumny Weteran” dla firm i instytucji wspierających zarówno finansowo jak i merytorycznie działania stowarzyszenia na rzecz pomocy rannym i poszkodowanym w misjach żołnierzom. W tegorocznej edycji statuetkę otrzymało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Źródło: Sejm RP

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24