Obradował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

2021-12-20, 14:41
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Obradował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego Fot. gov.pl/web/premier

20 grudnia pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Szef rządu odebrał raporty o sytuacji epidemicznej w kraju od wszystkich służb i ministrów zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Rozmowy dotyczyły też spraw energetycznych w kontekście wzrostu cen energii i gazu.

Walka z pandemią

W związku z trwającą kolejną falą pandemii oraz nowym jej wariantem Omikron, kontynuowane są prace Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (RZZK). To w ramach tego zespołu dyskutowane i koordynowane są działania podejmowane przez poszczególne resorty w walce z koronawirusem. Na spotkaniu omówiono m.in. bieżącą sytuację epidemiologiczną w kontekście notowanego spadku zakażeń i hospitalizacji oraz zaleceń testów z podstawowej opieki zdrowotnej.

Rozmowy dotyczyły też wzrostu liczby kontroli i mandatów związanych z nie przestrzeganiem obostrzeń oraz weryfikowania certyfikatów w handlu i usługach.

Kryzys energetyczny

Na spotkaniu pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz wiceprezes Rady Ministrów, minister aktywów państwowych zaprezentowali obecną sytuację na rynku energetyki. Omówiono sytuację związaną z bilansowaniem systemu energetycznego w całej UE oraz możliwe do wdrożenia działania.

Na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej, która odbyła się 16 grudnia premier Mateusz Morawiecki wskazał na konieczność podjęcia działań, w tym zmian legislacyjnych, zwiększających bezpieczeństwo dostaw i odporność rynku gazu. Polska wskazała też na potrzebę reformy systemu ETS. Ceny uprawnień do emisji CO2 urosły kilkukrotnie w przeciągu kilkunastu miesięcy. Przekładają się one na wzrost kosztów dla konsumentów i producentów. Polska wnioskuje o realną i głęboką reformę całego systemu.

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24