LLRI: euro išvakarėse ne tik verslas, bet ir valdžia turi elgtis sąžiningai

2014-11-26, 13:50
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
lb.lt nuotr. lb.lt nuotr.

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) kreipėsi į Vyriausybę ir Seimą ir paragino laikytis pačių iškeltų sąžiningumo principų. Instituto teigimu, nors iš verslo valdžia reikalauja prisidengus euru nedidinti kainų, pati valdžia sau tokių principų netaiko. Valdžios atstovai svarsto ir ketina toliau didinti kainą už darbą, viešųjų paslaugų ir kitas kainas.

Gyventojams nerimaujant dėl kainų augimo, Vyriausybė inicijavo Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą, įpareigojantį verslą nesinaudoti euro įvedimu kaip pretekstu kelti prekių ir paslaugų kainas bei sąžiningai perskaičiuoti kainas iš litų į eurus. Memorandumą jau pasirašė 3 884 įmonės, 59 savivaldybės, 61 asociacija.

„Nei Seimas, nei Vyriausybė nesilaiko minėto memorandumo iškeltų principų. Rugsėjį valdžia padidino minimalią mėnesinę algą, kas yra ne kas kita, o kainos už darbą didinimas euro įvedimo išvakarėse. Dar blogiau - kad galėtų išmokėti pakeltus atlyginimus, kai kurios įmonės yra priverstos didinti savo produktų ar paslaugų kainas. Taigi valdžia ne tik pati didina kainas, bet ir verčia kainas didinti kitus", - sako LLRI prezidentas Žilvinas Šilėnas.

Kaip parodė šiemet LLRI atlikta įmonių apklausa, 18 proc. apklaustų įmonių dėl MMA kėlimo pastaraisiais metais didino prekių ir paslaugų kainas. Jei MMA ateityje didėtų 50 ar 200 litų, kainas didintų atitinkamai 14 proc. ir 28 proc. įmonių.

Pasak Ž. Šilėno, jei MMA kitais metais didėtų iki dabar svarstomų 1 122 litų (325 eurų), tai dar labiau didintų prekių ir paslaugų kainas.

„Kitais metais valdžia planuoja didinti šalies biudžeto išlaidas. Biudžeto išlaidos yra ne kas kita, kaip viešųjų paslaugų kaina. Išlaidų didinimas reiškia, kad didinama kaina tokių viešųjų paslaugų, kaip sveikatos ar socialinė apsauga. Kai nepatinka prekių kainos parduotuvėje, galime eiti ten, kur jos mažesnės. Kai valdžia didina kainas, neturime pasirinkimo ir viską turime apmokėti didesniais mokesčiais", - sako LLRI vyresnioji ekspertė Kaetana Leontjeva.

Nacionalinio biudžeto išlaidas (be ES lėšų) numatyta didinti nuo 23,6 mlrd. litų (6,8 mlrd. eurų) šiemet iki 25 mlrd. litų (7,2 mlrd. eurų) kitąmet. Toks spartus viešųjų paslaugų kainos augimas net 5 kartus viršija numatytą bendrą kainų augimo lygį (1,2 proc.).

„Seimo ir Vyriausybės sprendimai didina kainas visiems šalies gyventojams ir įmonėms. Tikimės, kad valdžia priims šį kvietimą laikytis Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo ir laikysis savo pačių visuomenei iškeltų sąžiningumo principų, nepriims kainas didinančių sprendimų", - aiškina K. Leontjeva.

Komentuoti

 

 

Vieta Jūsų REKLAMAI
300x100px
Vieta Jūsų REKLAMAI
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24