Specialistai 2012 m. pataria neišlaidauti

2011-12-21, 06:30
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Kuklus ūkio augimas, nedidėjančios algos, mažėjantis vartojimas – tokius 2012 metus mato ekonomistai.

Nors jie neprognozuoja prieš kelerius metus buvusio nuopuolio, tačiau ir toliau patariama neišlaidauti.

 

 

Kitąmet ekonomika žingsniuos lėtesniu žingsniu, nei   prognozuota anksčiau. SEB bankas mažina BVP augimo prognozę nuo 4 iki 2 procentų, prastesnio ekonomikos augimo esą laukiama ir 2013 m. – BVP prognozė nuo 4,5 žeminama iki 3 procentų.

„90 proc. mūsų problemų kyla iš šalies – tai susiję su euro zonos krize. Jos sprendimų mes dar nematome, tik intencijas, diskusijas, susirūpinusius veidus. Vis dėlto sprendimų popieriuje kol kas nėra. Kol euro zonos sprendimai nepereis į technokratinį lygmenį, tol mes gyvensime neapibrėžtumo atmosferoje“, – nieko itin paguodžiančio pasakyti negalėjo SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

Anot ekonomisto, kitąmet algos neturėtų didėti, gali net mažėti, apskritai menksta gyventojų viltys, kad kitąmet bus geriau, o tai gali lemti ir prastesnį biudžeto surinkimą. Pastarajam užkamšyti skolintis gali tekti gerokai brangiau.

„Globalinė rinka bus labai nedraugiška tiems, kurie norės pasiskolinti, skolintis vertybinių popierių ar paskolų bus paruošta labai mažai, kita vertus tų, kurie norės tas paskolas gauti bus labai daug, tai reiškia, kad šiame žaidime galime patirti kai kurių problemų ir reitingų agentūros gali atsižvelgti ir į šį aspektą“, – G. Nausėda.

Nepaisant nepalankios ekonominės aplinkos, gyventojai galimai antrajai recesijos bangai yra pasiruošę geriau nei prieš trejus metus, kai prasidėjo krizė, teigia bankų atstovai. Tačiau algos neauga, žmonės vis dažniau uždelsia atsikaityti už vienas ar kitas paslaugas, laukiama vartojimo sumažėjimo.

„Didžiausia grėsmė ta, kad mažės gyventojų perkamoji galia. Tokia grėsmė ypač sustiprės, jei bus priimti mokestiniai pakeitimai, mažinantys perkamąją galią. Kad ir koks būtų kainų augimas, perkamoji galia mažės, mažėjant disponuojamoms pajamoms“, – aiškino „Swedbanko“ Asmeninių finansų instituto vadovė Odeta Bložienė.

Prieš porą savaičių prastesnes kitų metų ūkio augimo prognozes paskelbė ir Finansų ministerija, BVP augimo prognozę sumažinusi beveik perpus nuo 4 ir 7 dešimtųjų iki pustrečio procento. Lietuva į prieškrizinį lygį, anot ekonomistų, galėtų grįžti po 6 metų.

Tomas Kavaliauskas
LTV „Šiandien“

www.lietuvosvalstybe.com

Komentuoti

 

 

Vieta Jūsų REKLAMAI
300x100px
Vieta Jūsų REKLAMAI
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24