Metai iki nestandartinio pasaulio futbolo čempionato Katare: kokie iššūkiai kils sportininkams?

2021-12-16, 12:17
Įvertinkite šį įrašą
(1 balsas)
Metai iki nestandartinio pasaulio futbolo čempionato Katare: kokie iššūkiai kils sportininkams? Pranešimo spaudai autorių nuotr.

Likus metams iki pasaulio futbolo čempionato Katare ima ryškėti galimos neįprastų pirmenybių tendencijos, rašoma pranešime spaudai.

Neįprasta ši pasaulio taurė bus dėl to, kad metai iš metų vasaromis vykęs planetos futbolo čempionatas 2022-aisiais nusikels į lapkričio ir gruodžio mėnesius.

Maža to, čempionatas įsiterps į klubinių pirmenybių tvarkaraštį – lapkričio 2 dieną sustos UEFA Čempionų lyga ir stipriausias Europos pirmenybes pratęs tik vasario viduryje. Tai lems, kad visos nacionalinės komandos turės vienodai laiko parengti savo futbolininkus.

„Pasaulio pirmenybės į priekį yra pastumtos 4-5 mėnesiais. Tai kelia iššūkių ir futbolininkų pasirengimui, – kalbėjo Lietuvos sporto universiteto (LSU) profesorius Marius Brazaitis. – Pasaulio čempionatas, mano manymu, išliks prioritetu, o tai reiškia, kad klubai anksčiau pradės savo sezonus su trumpesniu poilsiu. Tuo pačiu ir rinktinėms reikės planuotis, kaip išnaudoti laiką ir geriau parengti sportininkus.“

Su Kataro klimato sąlygomis LSU mokslininkams jau teko susipažinti 2019 metais, kai Dohoje vyko pasaulio lengvosios atletikos čempionatas. Tąkart iš keturių lietuvių, besivaržančių ištvermės rungtyse, finišavo vos vienas – 50 km sportinio ėjimo rungtyje dalyvavęs Artūras Mastianica, kuris pasiruošimą pasaulio pirmenybėms vykdė Australijoje.

Tiesa, po finišo iki medicininio punkto lietuvis buvo nugabentas vežimėlyje – kaip ir dauguma Dohoje finišavusių kitų šalių ištvermės sportininkų.
Panašų vaizdą sporto aistruoliai galėjo matyti ir šią vasarą vykusiose Tokijo olimpinėse žaidynėse, kuomet dėl didelio karščio ir drėgmės vėl kentėjo ištverme pasižyminčių sporto šakų atstovai.

Pavyzdžiui, 212,3 kilometrų dviračių lenktynėse iš 126 dalyvių finišavo vos 85 dviratininkai. Tarp nefinišavusių – ir lietuvis Evaldas Šiškevičius.

Tačiau už metų vyksiantis pasaulio futbolo čempionatas Katare žada būti kiek lengviau pakeliamas. Nors oro drėgmė sieks 60 procentų, vidutinė to laikotarpio temperatūra nekils aukščiau 25 laipsnių Celsijaus.

„Futbolo čempionato pliusas tas, kad jis vyks beveik mėnesį. Tai reiškia, kad futbolininkai gyvens tose sąlygose ir tai jiems padės prisitaikyti. Akivaizdu, kad žaidėjams gelbės ir švelnėjančio klimato sąlyga – gruodį temperatūros kris ir bus švelnesnės nei lapkritį“, – teigė profesorius M. Brazaitis.

Nors rekordinių to laikotarpio temperatūrų Katare nesitikima, nacionalinėms komandoms pasiruošimą gali sutrikdyti termometrų rodmenų skirtumai tarp šiauriau esančių šalių ir Artimųjų Rytų valstybės.

Pavyzdžiui, jei žiemos pradžioje Katare oro temperatūra viršys 20 laipsnių ribą, tai tuo pačiu metu Danijoje, kurios futbolininkai jau užsitikrino vietą pasaulio taurėje, termometro stulpelis suksis apie 0 laipsnių Celsijaus.

Vis tik mažiau už metų prasidėsiančio pasaulio futbolo čempionato organizatoriai tikisi, kad karščio bangas, jei tokias futbolininkams tektų patirti, prislopinti padės specialiai šioms pirmenybėms statomų stadionai ypatumai, pasižymėsiantys unikaliomis vėdinimosi technologijomis.

„Buvo dėtos didelės pastangos stadionų kondicionavimui, – pasakojo M. Brazaitis. – Kol kas nežinoma, kiek jie bus efektyvūs, nes būtent tuo laikotarpiu Dohoje būna labai daug smėlio audrų, bet tikslas yra išnaudoti vėjuotą laikotarpį. Stadionuose daromos įvairios ertmės ir plyšiai, per kuriuos skverbsis vėjas. Šis, praėjęs visus filtrus ir vėdinimo sistemas, per specialias angas bus išpučiamas į stadioną bei taip vėdins tiek futbolininkus, tiek sirgalius.“

Pasaulio futbolo čempionatas Katare vyks 2022 metų lapkričio 21 – gruodžio 18 dienomis.

Komentuoti

 

 

Vieta Jūsų REKLAMAI
300x100px
Vieta Jūsų REKLAMAI
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24