Dotarła do nas smutna informacja o śmierci generała Waldemara Skrzypczaka. To ogromna strata dla bliskich i dla naszej rodziny wojskowej. Profesjonalizm, oddanie Ojczyźnie, patriotyzm - te słowa przychodzą na myśl, gdy wspominamy Pana Generała. Dziękuję za tysiące wyszkolonych żołnierzy, za dowodzenie nimi w kraju i na misjach. Za doświadczenie, którym do końca Pan Generał dzielił się z młodym pokoleniem. Dziś nasze myśli i modlitwy są z pogrążoną w żałobie Rodziną - składając kondolencje Rodzinie i bliskim napisał wicepremier, minister obrony narodowej RP  Władysław Kosiniak-Kamysz.

We wtorek doszło do incydentu na Morzu Bałtyckim – rosyjski statek z „floty cieni” wykonywał podejrzane manewry nad kablem energetycznym należącym do Polskich Sieci Energetycznych. Po interwencji polskiego wojska odpłynął.

- Europa się obudziła. Uważam, że nasze trzy państwa: Szwecja, Wielka Brytania, Polska, szerzej: państwa nordyckie, państwa bałtyckie, są nadzieją dla Europy. Nadzieją, która daje ożywienie, pokazuje kierunek, bo czuje zagrożenie, jakim jest neoimperialna polityka Federacji Rosyjskiej. Niezmienna od lat. I nie zmieni się w najbliższych latach. (...) Dzisiaj rozpoczyna się w Malborku, a tak naprawdę w całej Polsce i państwach leżących nad Bałtykiem, operacja sojusznicza, w której wezmą udział żołnierze szwedzcy i brytyjscy. I wezmą udział ich najlepsze samoloty. Prawie trzystu żołnierzy od naszych sojuszników już stacjonuje i będzie w najbliższym czasie stacjonować w Polsce. Ochrona polskiej przestrzeni powietrznej, ochrona państw bałtyckich to nasze sojusznicze zobowiązanie, z którego nasi przyjaciele się wywiązują – poinformował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Malborku.

- Wojsko reaguje na zapotrzebowanie, jeżeli było zapotrzebowanie, jeżeli było wskazanie, w które miejsce, które rejony ma wspierać, czy to straż pożarną czy właśnie władze samorządowe, to wojsko tam ruszyło. Stronie Śląskie to jest takie miejsce, gdzie na przykład też w tym najtrudniejszym momencie żołnierze zostali razem z mieszkańcami odcięci, bo pomagali w tym czasie, kiedy fala weszła do miejscowości. Ponad 50 żołnierzy zostało wtedy odciętych wybrać z mieszkańcami i pomagali w ich ewakuacji, jak gdyby od środka. Potrzebna jest zawsze jeszcze większa gotowość. Teraz to już 10 000 żołnierzy z wojsk operacyjnych, plus ponad 4000 żołnierzy z WOTu postawionych do dyspozycji, w gotowości i w działaniu. Ta liczba była zwiększała się z dnia na dzień - poinformował wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz po posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu.

- Przedstawiamy nowy projekt, który rusza w tym roku „Wakacje z wojskiem”. Wielokrotnie powtarzałem, że dla naszego rządu absolutny priorytet to bezpieczeństwa Polski. Przygotowanie na każdą sytuację, przeszkolenie i podnoszenie umiejętności Wojska Polskiego, ale też przygotowanie i podnoszenie odporności społeczeństwa na zagrożenia, na wszystko, co się dzieje w otaczającym nas świecie. To jest nasza misja. To jest nasze zobowiązanie, to jest racja stanu, żeby dobrze przygotować nasze społeczeństwo, żebyśmy mieli jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wszyscy musimy się w to angażować. Ofertę wakacji z wojskiem kierujemy do młodych ludzi, do absolwentów szkół średnich, którzy są już pełnoletni - poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podczas pobytu delegacji rządowej kierowanej przez sekretarza stanu w MON Pawła Bejdę w Republice Korei została podpisana druga umowa wykonawcza na dostawy 72 wieloprowadnicowych modułów wyrzutni rakietowych HOMAR-K (K 239 Chunmoo) i kilku tysięcy taktycznych kierowanych pocisków rakietowych o zasięgu od 80 do 290 km.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda spotkał się z kadrą dowódczą i żołnierzami 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego.

Ministerstwo Obrony Narodowej RP wydało we wtorek komunikat dotyczący wyjaśnienia aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Sytuacja na wschodniej granicy jest monitorowana na bieżąco – powiadomiło Ministerstwo Obrony Narodowej RP, odnosząc się do doniesień prasowych o ćwiczeniach armii białoruskiej i Grupy Wagnera na poligonie w pobliżu Brześcia.

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na te dni Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało liczne wydarzenia o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym, kulturalnym oraz rozrywkowym.

Strona 1 z 9

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24