W wielu miastach Polski odbędą się wieczerze wigilijne dla potrzebujących

2025-12-24, 13:50
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W wielu miastach Polski odbędą się wieczerze wigilijne dla potrzebujących Fot. pixabay.com

W wielu polskich miastach odbędą się dziś wieczerze wigilijne dla potrzebujących, bezdomnych i samotnych. Spotkania organizuje Caritas Polska.

Wieczerze wigilijne zaplanowano m.in. w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bytomiu, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Olsztynie. W innych miastach odbyły się już wcześniej. Na stołach nie zabraknie tradycyjnych potraw, takich jak barszcz z uszkami, karp czy pierogi.

Uczestnicy otrzymają też paczki świąteczne, w których znajdzie się żywność, zwłaszcza z długim terminem ważności, słodycze oraz najpotrzebniejsze rzeczy – mówi ks. Janusz Majda, dyrektor Caritas Polska.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowe święta. Dla nas kojarzą się z rodziną, z ciepłym stołem, z ciepłym domem. Nie wszyscy tego mogą doświadczać, nie wszyscy tak mają. Mamy świadomość, że wśród nas są ludzie, którzy są w kryzysie bezdomności. I chcemy, by tym ludziom, którzy nie mają tego komfortu, domu, ciepła, suto zastawionego stołu, by tym ludziom przychodzić z pomocą – podkreśla ks. Janusz Majda.

Seniorzy objęci pomocą Caritas wskazują, realnie ułatwia im codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza w okresie świątecznym.

Żeby nie te paczki świąteczne, czy nawet pomoc finansowa na leki, obiady… Obiady mi się przydają. Jestem bardzo zadowolona i z wolontariuszy, z tych pań, co przychodzą do mnie i porozmawiamy sobie zawsze trochę na jakieś tematy. Bo tak to trochę jest smutno. Są ludzie dobrej woli. Bardzo dziękuję za te wspieranie, jestem zadowolona – mówi seniorka korzystająca z pomocy Caritas.

W tym roku wieczerze wigilijne dla potrzebujących, bezdomnych i samotnych organizowane są łącznie w 90 miastach. Bierze w nich udział w sumie 25 tys. osób.

Celem Wigilii Caritas jest nie tylko zapewnienie świątecznego posiłku, ale także stworzenie przestrzeni do rozmowy, budowania relacji i przeciwdziałania samotności w okresie Bożego Narodzenia.

RIRM

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24