Gala Finałowa pierwszej edycji "Silnych Polską!"

2025-09-17, 09:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gala Finałowa pierwszej edycji "Silnych Polską!" Fot. Facebook.com/Instytut Pamięci Narodowej

W Warszawie odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu IPN „Silni Polską!”. W wydarzeniu wzięli udział zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej: dr hab. Karol Polejowski i dr Mateusz Szpytma.

Na gali zgromadziło się 30 najlepszych drużyn z całej Polski, które wzięły udział w pierwszej edycji konkursu i osiągnęły najwyższe wyniki w zmaganiach. W sumie w stolicy gościło blisko 300 młodych laureatów, którzy przez kilka dni uczestniczyli w bogatym programie historyczno-edukacyjnym.

Podczas swojego wystąpienia dr hab. Karol Polejowski podkreślił, że historia jest nie tylko nauką o przeszłości, ale także źródłem inspiracji i drogowskazem w kształtowaniu przyszłości: – Historia uczy nas, jak tworzyć dobrą przyszłość. To właśnie dzięki niej młodzi ludzie mogą zrozumieć swoje korzenie, a jednocześnie świadomie budować świat, w którym chcą żyć  – powiedział zastępca prezesa Instytutu do zgromadzonych.

Z kolei dr Mateusz Szpytma zwrócił uwagę na rolę młodzieży jako wartości samej w sobie: – Młodzież jest naszą siłą i nadzieją. To ona wnosi świeżość spojrzenia, energię i odwagę, które są niezbędne w każdej wspólnocie. Dzisiejsi laureaci pokazują, że zainteresowanie historią, a także pasja do odkrywania prawdy, mogą stać się fundamentem przyszłych sukcesów.

Laureaci pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego „Silni Polską!” to młodzi ludzie z całej Polski, którzy przez ostatni rok pracowali nad projektami historycznymi, organizowali wydarzenia w swoich miejscowościach i udowodnili, że historia może być nie tylko inspiracją, ale i przestrzenią do twórczego działania. Kilkudniowy pobyt w stolicy był dla nich nagrodą główną w konkursie.

W programie znalazły się m.in. wizyty w Sejmie i Senacie, w Pałacu Prezydenckim, zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Izby Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, spacery edukacyjne po stolicy oraz spotkania w miejscach pamięci narodowej.

Źródło: silnipolska.ipn.gov.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24