Pilotażowe ćwiczenia terytorialsów i medyków „Szpital-25” w Lublinie

2025-07-01, 08:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pilotażowe ćwiczenia terytorialsów i medyków „Szpital-25” w Lublinie Fot. 2. LBOT

W Lublinie zakończyło się dwudniowe pilotażowe szkolenie pod kryptonimem „Szpital-25” z udziałem żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, personelu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oraz Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie. Po raz pierwszy tak blisko współpracowały ze sobą struktury wojskowe i medyczne, ćwicząc działania w sytuacji zagrożenia hybrydowego i konfliktu zbrojnego. Zgodnie z decyzją dowództwa WOT, tego typu ćwiczenia zostaną włączone na stałe do cyklu szkoleniowego żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Celem ćwiczenia „Szpital-25” było nie tylko praktyczne sprawdzenie procedur, ale również wypracowanie wniosków, które zostaną wykorzystane w planowaniu przyszłych szkoleń. Przedsięwzięcie zakładało działania w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych: przygotowanie szpitala na potrzeby sił zbrojnych, zabezpieczenie placówki w sytuacji zagrożenia terrorystycznego, ewakuację i transport pacjentów oraz szpitalnego sprzętu medycznego, przywracanie zasilania w przypadku awarii, działania pod presją tłumu oraz symulację masowego napływu poszkodowanych. Kluczowym celem było nie tylko doskonalenie umiejętności reagowania w warunkach stresu i ograniczonych zasobów, ale przede wszystkim sprawdzenie współdziałania żołnierzy i medyków w realnym otoczeniu oraz sprawna wymiana informacji między służbami.

Dla personelu medycznego była to okazja do przećwiczenia procedur funkcjonowania szpitala w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego. Z kolei dla żołnierzy – możliwość praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności w bezpośrednim kontakcie z instytucją ochrony zdrowia i jej potrzebami w sytuacji kryzysowej.

Wśród obserwatorów szkolenia byli m.in.: dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk; zastępca dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia, płk Robert Gregulski, oraz przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obecność delegatów najwyższego szczebla dowodzi, jak istotną rolę przypisuje się tego rodzaju szkoleniom w kontekście przygotowania WOT i administracji publicznej na wypadek sytuacji kryzysowych.

Dzięki wnioskom wyciągniętym z tego pilotażowego szkolenia, kolejne edycje będą realizowane cyklicznie – z udziałem różnych komponentów wojskowych, medycznych i ratowniczych. Ich celem pozostaje dalsze zwiększanie gotowości i skuteczności działania żołnierzy WOT w sytuacjach wymagających natychmiastowego wsparcia i współpracy międzyresortowej.

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24