Budowa nowych promów do żeglugi na Bałtyku

2025-06-03, 06:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Budowa nowych promów do żeglugi na Bałtyku Fot. pixabay.com

Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Aktywów Państwowych objął na zasadach rynkowych udziały spółki Polskie Promy sp. z o.o. celem kontynuacji projektu pn. „Budowa i eksploatacja jednostek promowych przeznaczonych do żeglugi w rejonie Morza Bałtyckiego”. Projekt, którego realizacja została rozpoczęta w 2021 r., zakłada budowę trzech jednostek promowych. W budowę zaangażowana jest stocznia z polskim kapitałem - Gdańska Stocznia „Remontowa” SA., będąca liderem Grupy Kapitałowej Remontowa i największą stocznią remontową w Polsce.

Promy mają być wykorzystywane przez armatora Unity Line Ltd., należącego do Grupy Kapitałowej Polskiej Żeglugi Morskiej P.P. do świadczenia usług przewozów ładunkowych oraz pasażerskich na trasach łączących Świnoujście z portami w południowej Szwecji (Trelleborg i Ystad). Wyposażenie polskiego armatora w nowoczesne jednostki promowe typu Ro-Pax pozwoli na wzmocnienie jego pozycji konkurencyjnej na bardzo wymagającym rynku przewozów promowych na Morzu Bałtyckim.

Prace nad budową jednostek promowych są zaawansowane. Budowa pierwszego promu jest na ukończeniu – odbiór pierwszego promu planowany jest na 2025 r. Planowane zakończenie budowy drugiego promu przypada na 2026 r., zaś trzeciego na 2027 r.

Podpisana umowa przewiduje przekazanie 519,5 mln zł z Funduszu Inwestycji Kapitałowych oraz konwersję na udziały Spółki pożyczki udzielonej w 2022 r. z Funduszu Reprywatyzacji. Jest to pierwszy etap przekazania środków Skarbu Państwa celem finansowania projektu. Zgodnie z zawartą 8 maja 2025 r. przez Ministra Aktywów Państwowych ze Spółką umową inwestycyjną, w grudniu przewiduje się przekazanie Spółce kolejnych środków na zabezpieczenie realizacji projektu, tj. drugiej transzy z Funduszu Inwestycji Kapitałowych w kwocie 314,5 mln zł.

gov.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24