PKP Intercity odbiera zmodernizowane wagony z polskiej fabryki H. Cegielski - FPS

2025-08-07, 06:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
PKP Intercity odbiera zmodernizowane wagony z polskiej fabryki H. Cegielski - FPS Fot. gov.pl

Za kilka tygodni pierwsi pasażerowie będą podróżowali wagonami po wykonanej modernizacji przez poznańską fabrykę H. CEGIELSKI - Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o., spółką z Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. PKP Intercity powiększa flotę wagonów, przeznaczonych do jazdy z prędkością do 200 km/h. Wartość kontraktu wynosi 211,5 mln zł brutto. W wydarzeniu wziął udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Robert Kropiwnicki.

Kontrakt z H. CEGIELSKI Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. obejmuje naprawę 26 przedziałowych wagonów typu Z1B drugiej klasy oraz 6 wagonów przedziałowych typu Z1B PRM, przystosowanych do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Za kilka tygodni pierwsze z nich trafią do ruchu, jako wzmocnienie już kursujących składów. Obecnie kończy się proces homologacji wagonów. Naprawa 26 pojazdów jest realizowana przy wsparciu środków unijnych pozyskanych z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

- Z satysfakcją odnotowujemy dynamiczny postęp w realizacji projektu modernizacji taboru kolejowego. Ta inicjatywa, której wczesne etapy konstrukcyjne miałem przyjemność obserwować, osiągnęła obecnie fazę finalną, czego dowodem są prezentowane dziś wagony, ze świetną estetyką i wysoką jakością wykonania. Jest to bezpośredni rezultat zaangażowania i profesjonalizmu wszystkich pracowników FPS Cegielski, za co serdecznie dziękuję. Realizacja zamówień na najwyższym poziomie, z zachowaniem doskonałej jakości, znacząco przyczynia się do budowania zaufania do całej polskiej branży kolejowej - podkreślił wiceminister Kropiwnicki.

Wykonawca będzie także odpowiedzialny za wykonanie napraw okresowych po 18 miesiącach od oddania wagonów do eksploatacji. Z chwilą odbioru wagony typu Z1B oraz Z1B PRM będą elastycznie wzmacniać pociągi o najwyższej frekwencji, aby zapewnić pasażerom jeszcze większy komfort podróży. Nowe wagony Z1B zostaną docelowo skierowane do obsługi połączeń na trasach:

1. Warszawa – Łódź
2. Łódź – Gdynia – Kołobrzeg
3. Warszawa – Zakopane

W przedziałach znajdą się fotele, które poddano odnowie, zachowując ich wcześniejszą ergonomię i komfort. Dodatkowo wagony są wyposażone w gniazdka do ładowania telefonów i laptopów 230V i USB, indywidualne oświetlenie, klimatyzację i Wi-Fi oraz automatyczne drzwi. Wygłuszenie akustyczne pozwoli na bardziej komfortową podróż. PKP Intercity zamówiło naprawę łącznie 32 wagonów. W sześciu z nich, oprócz przedziałów dla osób z niepełnosprawnościami, będą także dostępne przewijaki dla dzieci.

- Blisko 90% komponentów użytych do produkcji tych wagonów pochodzi od polskich dostawców, co stanowi znakomity wynik. Kontynuacja tego trendu jest niezwykle ważna dla zapewnienia maksymalnych korzyści polskiemu biznesowi i wspierania tradycyjnej gospodarności regionu Wielkopolski - podsumował wiceszef MAP.

H. CEGIELSKI Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. obecnie modernizuje i produkuje wagony dla PKP Intercity na łączną kwotę 4,9 mld zł. Jednym z najważniejszych zamówień złożonych w poznańskiej fabryce jest budowa 300 fabrycznie nowych wagonów. Pierwszymi z nich pasażerowie będą podróżowali w 2026 roku. PKP Intercity ma zakontraktowane z polskimi producentami oraz zakładami napraw projekty taborowe o łącznej wartości ponad 16,5 mld zł.

gov.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24