Polska. Od północy będzie obowiązywać cisza wyborcza

2025-05-30, 22:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polska. Od północy będzie obowiązywać cisza wyborcza Fot. pixabay.com

Od północy w Polsce będzie obowiązywać cisza wyborcza w związku z niedzielną drugą turą wyborów prezydenckich – przypomniała Państwowa Komisja Wyborcza. Za jej złamanie grozić będą kary.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno publikować sondaży i agitować na rzecz kandydatów. Zakaz obowiązuje również w internecie. Przypomniał o tym przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak.

Zgodnie z artykułem 107. Kodeksu wyborczego w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione – mówił Sylwester Marciniak.

Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara w wysokości nawet miliona złotych. Cisza wyborcza potrwa do zakończenia wyborów prezydenckich. Jeśli głosowanie nie zostanie wydłużone, zakończy się w niedzielę o godz. 21:00.

Do wyboru prezydenta Polski uprawnionych jest prawie 29 milionów obywateli – podał przewodniczący PKW. Poza lokalem wyborczym będzie głosowało ponad 50 tysięcy osób.

Liczba wyborców głosujących korespondencyjnie wynosi 12 076 osób. W porównaniu do pierwszej tury – 9,5 tysiąca – przyrost jest o 30 procent. Jeżeli chodzi o liczbę wyborców głosujących przez pełnomocnika, to ta liczba wynosi 42 085 osób. W pierwszej turze ta liczba sięgała 28 tysięcy, czyli mamy przyrost blisko o 50 procent. Jeśli chodzi o liczbę wydanych zaświadczeń o prawie do głosowania, to wynosi 571 999 osób. Tu mamy przyrost o przeszło 260 tysięcy, a więc w granicach 80 procent – podał przewodniczący PKW.

W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się obywatelski kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, Karol Nawrocki, oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej , Rafał Trzaskowski.

RIRM

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24