Mateusz Morawiecki uczestniczył w spotkaniu premierów Grupy Wyszehradzkiej

2023-06-26, 17:35
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Spotkanie premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4) Spotkanie premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4) Fot. premier.gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Bratysławie. Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier podsumowali dotychczasową współpracę w trakcie słowackiej prezydencji. Ważnym punktem spotkania było omówienie dalszych priorytetów i kierunków Grupy Wyszehradzkiej, której prezydencję od 1 lipca 2023 r. przejmą Czechy.

Wspólne ustalenia to m.in. dalsze wzmacnianie współpracy sektorowej między naszymi krajami, a także identyfikacja interesów naszego regionu, które będą przedmiotem debat na forum Unii Europejskiej. Premierzy omówili też tematy bezpieczeństwa i migracji. Grupa Wyszehradzka jest formatem, który zapewnia skuteczną współpracę na wielu płaszczyznach, ponieważ kraje naszego regionu łączy wiele wyzwań, interesów i perspektyw.

Perspektywy reform w Unii Europejskiej i interes naszego regionu

Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej to przede wszystkim korzystanie z tego, co łączy nasze kraje. Wiele podobieństw, a także interesów jest spoiwem naszego regionu. Polska podkreśla, że wspólne działania są kluczowe do osiągnięcia wspólnych celów.

To, co nas różni, wyciągamy poza nawias. Nie koncentrujemy się na tym, a staramy się szukać tego, co nas łączy, co wzmacnia nasze kraje, powoduje, że 1+1+1+1 równa się 5 albo 6. Przez to nasz głos jest bardziej słyszalny w Brukseli i bardziej słyszalny i słuchany na arenie międzynarodowej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierami krajów V4.

Rozwój gospodarczy i nowoczesne inwestycje przemysłowe to jedna z płaszczyzn, która łączy Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Niektóre założenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej stawiają potencjalne przeszkody dla dalszego rozwoju w naszych krajach. Mówimy wspólnym głosem, aby Unia Europejska uwzględniła potrzeby i uwarunkowania Polski i sąsiednich nam krajów w tym zakresie.

Chcemy, aby polityka klimatyczna uwzględniała te jakże ważne interesy związane z polityką przemysłową i z rozwojem gospodarczym – zaznaczył szef polskiego rządu. – Chcemy zaawansowanych technologii przemysłowych w naszych europejskich krajach w szczególności w krajach wyszehradzkich, w Polsce – dodał.

Wobec polityki klimatycznej, jesteśmy również głosem, który stoi za rozwojem energii jądrowej, jako energii przyszłości. To jest klucz do zielonej i sprawiedliwej transformacji w naszym regionie.

Bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej to priorytet

Członkostwo w NATO i Unii Europejskiej to silna gwarancja bezpieczeństwa dla Polski i krajów wyszehradzkich. Działamy aktywnie na rzecz bezpieczeństwa naszego regionu w każdym możliwym formacie. Premier Mateusz Morawiecki omówił z premierami krajów V4 aktualne działania z zakresu bezpieczeństwa i obronności – także w kontekście współpracy formatu B9 i nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie. Podkreślamy, że więź transatlantycka to kluczowy element dla pokoju i stabilności.

Ważnym tematem rozmów premierów Grupy Wyszehradzkiej była migracja i ochrona granic zewnętrznych Unii Europejskiej.

Państwa V4 stanęły na wysokości zadania jeśli chodzi o przyjęcie uchodźców wojennych. Dlatego dzisiaj takim tematem, który nas bardzo łączy jest także podejście do migracji – powiedział szef polskiego rządu.

Jednogłośnie sprzeciwiamy się aktualnym założeniom unijnej polityki migracyjnej, która proponuje mechanizmy relokacji. Polska, wraz z krajami V4, podkreśla znaczenie ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej dla bezpieczeństwa naszych krajów.

Nie zgadzamy się na żadne kontyngenty, na żadne kwoty, na żadne przydziały migrantów i bardzo jasno to artykułujemy, że Europa musi mieć mechanizmy obrony przed migracją zewnętrzną – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Bratysławie.

premier.gov.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24