Wisła. Spotkanie Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej

2024-12-16, 20:05
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prezydenci Polski, Węgier, Słowacji i Czech w Zamku w Wiśle w historycznym gabinecie zajmowanym w okresie międzywojnia przez Prezydenta Ignacego Mościckiego Prezydenci Polski, Węgier, Słowacji i Czech w Zamku w Wiśle w historycznym gabinecie zajmowanym w okresie międzywojnia przez Prezydenta Ignacego Mościckiego Fot. Wojciech Kolarski/KPRP

O zapobieganiu sytuacjom kryzysowym zwłaszcza w kontekście powodzi oraz o sytuacji na Ukrainie i sposobach zakończenia toczącej się tam wojny rozmawiali dziś w Wiśle – na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy – przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej.

Prezydenci Polski Andrzej Duda, Czech – Petr Pavel, Słowacji – Peter Pellegrini i Węgier – Tamás Sulyok dyskutowali w Wiśle o bezpieczeństwie militarnym i o współpracy w ramach NATO, a także sytuacji na Ukrainie i o ewentualnych propozycjach pokojowych zakończenia wojny. – Zgadzamy się, że wszelkie rozmowy w tej sprawie muszą się zawsze toczyć z udziałem Ukrainy, niezależnie od tego, czy weźmie w nich udział Rosja – relacjonował Andrzej Duda na spotkaniu z dziennikarzami, podsumowując rozmowy.

Wymienione zostały też poglądy na temat przeznaczenia 3 proc. PKB na wydatki związane z obronnością, do czego polski przywódca namawia od wielu miesięcy. – Na pewno będziemy też rozmawiali o tych sprawach szerzej na forum NATO – przekazał Prezydent RP.

Drugim istotnym tematem były sprawy międzysąsiedzkie: zapobieganie sytuacjom kryzysowym przede wszystkim w kontekście powodzi. – Rozmawialiśmy o zapobieganiu powodziom, współpracy i wymianie informacji w tym zakresie na poziomie lokalnym i regionalnym, wzajemnym ostrzeganiu, o rozwoju infrastruktury przeciwpowodziowej, ale też komunikacyjnej – poinformował Andrzej Duda.

Poruszono też temat bezpieczeństwa energetycznego oraz ruchu transgranicznego. Zgodnie z propozycją polskiego przywódcy, dyskusję na wymienione tematy będą teraz kontynuowali eksperci wszystkich czterech państw.

To dla mnie spotkanie pożegnalne – zaznaczył Prezydent RP. – Jestem wdzięczny Prezydentom za przybycie na to spotkanie, jestem zaszczycony, że mogę ich gościć w Wiśle.

Polska od lipca br. sprawuje w Grupie Wyszehradzkiej po raz siódmy roczne przewodnictwo.

prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Piątek, 26 czerwca 2026

    Święci bracia męczennicy Jan i Paweł, wspomnienie

    Mt 8, 1-4

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus zszedł z góry, podążał za Nim wielki tłum. Wtedy podszedł do Niego trędowaty, pokłonił się i prosił: „Panie! Jeżeli zechcesz, możesz mnie oczyścić”. On wyciągnął rękę, dotknął go i powiedział: „Chcę, bądź oczyszczony”. I natychmiast został oczyszczony z trądu. Jezus mu nakazał: „Pamiętaj, nie mów o tym nikomu, lecz idź, pokaż się kapłanowi, a na świadectwo dla nich złóż ofiarę, zgodnie z nakazem Mojżesza”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24