W Łodzi odsłonięto tablicę upamiętniającą dzieci – ofiary wojny

2023-03-14, 13:15
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Łodzi odsłonięto tablicę upamiętniającą dzieci – ofiary wojny Fot. gov.pl/MKiDN

Na budynku Kuratorium Oświaty w Łodzi odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą polskim dzieciom – ofiarom niemieckiego okupanta na terenie Łodzi, ufundowaną przez Muzeum Dzieci Polskich.

Podczas uroczystości odczytano list ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, który napisał m.in.: - Nie wolno zapominać nam o polskich dzieciach, które stały się ofiarami niemieckich obozów na terenie Łodzi lub przeszły przez niemieckie więzienia i areszty. Setki małych więźniów straciły w nich życie. Wielu innych, oderwanych od swoich bliskich, trafiało w głąb III Rzeszy. Każda rozbita czy przesiedlona rodzina, każdy odebrany dom, miały w swoim centrum małe, bijące trwożnie serce, na którym niezrozumiała brutalność najeźdźcy odcisnęła piętno szczególnie głębokie.

Wicepremier zaznaczył, że dla zrozumienia głębi i grozy wydarzeń, jakie miały miejsce w obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi, konieczne jest uświadomienie sobie, jak wiele krzywd z ręki niemieckiego najeźdźcy dotknęło najbardziej bezbronnych. - To właśnie na ten dramatyczny aspekt naszej przeszłości ma zwracać uwagę tablica ufundowana przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu na budynku Kuratorium Oświaty w Łodzi. Ku tym właśnie dzieciom zwracamy dziś swoje myśli w nadziei, że ten akt upamiętnienia ich ogromnych cierpień przyczyni się do zachowania i utrwalania pamięci o tragicznej przeszłości, i że zdołamy uniknąć podobnych doświadczeń w przyszłości naszego narodu i państwa – napisał szef resortu kultury.

Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu

Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu powstało w 2021 r. i funkcjonuje w siedzibie tymczasowej. W grudniu 2022 r. podpisano akty notarialne dotyczące nabycia przez Muzeum dwóch budynków mieszczących się na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci - pod utworzenie stałej siedziby Muzeum w Łodzi - oraz oddziału placówki w Dzierżąznej k. Zgierza.

Zadaniem Muzeum jest stworzenie przestrzeni wystawienniczej i ośrodka naukowego inspirującego do refleksji na temat niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi – Kinder-KL Litzmannstadt oraz gehenny dzieci polskich w czasie II wojny światowej w Łodzi i poza nią – na terenach Polski okupowanych przez niemiecką III Rzeszę i ZSRR, powojennych losów dzieci – sierot wojennych w Polsce, a także dzieci Żołnierzy Wyklętych – bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Muzeum ma również gromadzić, opracowywać, przechowywać i udostępniać zbiory związane z historią Kinder – KL Litzmannstadt.

Obóz przy ul. Przemysłowej w Łodzi

Obóz prewencyjny dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi, nazywany także Kinder-KL Litzmannstadt, powstał na terenie wydzielonym z łódzkiego getta. Był przeznaczony dla dzieci i młodzieży polskiej od 6 do 16 roku życia. Został utworzony 1 grudnia 1942 roku. Pierwszy transport więźniów przybył 11 grudnia 1942 roku. Obóz miał być miejscem przetrzymywania polskiej młodzieży przyłapanej na drobnych przestępstwach, bezdomnej albo pozbawionej opieki z powodu aresztowania lub stracenia rodziców.

W oparciu o źródła, historycy podają, że przez obóz przeszło od 2 do ponad 3 tys. dzieci, a zmarło niemal 200. Wiadomo jednak, że często numer zmarłego dziecka przechodził na kolejne, dlatego dokładna liczba ofiar obozu nie jest znana. Przyczyną śmierci były głodowe racje żywnościowe, praca ponad siły, fatalne warunki sanitarne i brutalne traktowanie młodocianych więźniów.

Obóz przy ul. Przemysłowej funkcjonował do 19 stycznia 1945 roku, czyli do końca okupacji niemieckiej w Łodzi

Inf. MKiDN

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24