Marszałek Sejmu zainaugurowała III edycję konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”

2022-01-19, 16:09
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek Fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

– To znakomita forma upowszechniania prawdy o Katyniu – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas inauguracji III edycji konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. – Niestety do dnia dzisiejszego zdarzają się jeszcze takie informacje w obiegu publicznym, które potwierdzają kłamstwo katyńskie – dodała. W konkursie, którego pomysłodawczynią i inicjatorką jest marszałek Sejmu, uczestniczyć może młodzież ucząca się w szkołach ponadpodstawowych oraz – po raz pierwszy – studenci. Prace konkursowe można nadsyłać do 11 marca.

Jak podkreśliła Elżbieta Witek, poprzednia edycja konkursu pokazała duże zainteresowanie tą tematyką. – Wpłynęło prawie 4 tys. znakomitych prac – pięciokrotnie więcej niż w I edycji. To nas zachęciło do tego, by ten konkurs kontynuować – mówiła. – Wszystkie prace nadsyłane do nas pokazały, że młodzież ma olbrzymią wiedzę na temat Katynia, ale jest także bardzo zaangażowana, zainteresowana, ma w sobie dużą dawkę patriotyzmu. Chce o tym wiedzieć, chce o tym mówić – zaznaczyła marszałek Sejmu. – Do 11 marca czekamy na wpływ prac do Sejmu. Wszystkie szczegółowe informacje są na stronie www.konkurskatynski.pl – poinformowała marszałek Witek.

Jak dodała, w tym roku uczniowe szkół ponadpodstawowych mogą brać udział w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej oraz tekst piosenki, natomiast dla studentów przewidziano jedną kategorii konkursową. – W tym roku w składzie komisji konkursowej będą znakomici profesorowie, liczę na to, ze poziom tych prac będzie jeszcze wyższy niż w ubiegłym roku – powiedziała marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek podziękowała także członkom Komitetu Honorowego konkursu z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, a także Komitetowi Organizacyjnemu i Patronom Medialnym.

– Bardzo serdecznie zachęcam młodzież szkół ponadpodstawowych, ale także – po raz pierwszy – studentów, by zainteresowali się tym konkursem, zwłaszcza że nagrody są zawsze bardzo atrakcyjne – podkreśliła marszałek Sejmu. – Postaramy się wzorem ubiegłego roku, żeby ogłoszenie wyników przebiegało w takiej formie, żebyśmy mogli spotkać się bezpośrednio i osobiście z uczestnikami konkursu.

***

Przewodniczącym Komitetu Honorowego konkursu jest prezydent Andrzej Duda, a jego członkami marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

W Komitecie Organizacyjnym zasiadają prezes Telewizji Polskiej S.A. Jacek Kurski, prezes Polskiego Radia S.A. Agnieszka Kamińska oraz prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki Paweł Kurtyka.

Patronami medialnymi konkursu są Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio S.A.

***

Konkurs skierowany jest do młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych położonych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni wyższych położonych na terenie RP.

Modzież ze szkół ponadpodstawowych rywalizuje w trzech kategoriach:
- plastycznej (stworzenie projektu medalu na temat „Katyń – Pamiętamy”),
- literackiej (przygotowanie pracy na temat „Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności”,
- tekst piosenki.

Studenci studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych mogą złożyć pracę kategorii: scenariusz lekcji na temat: „Katyń – Pamiętamy” – (45 minutowy konspekt zajęć lekcyjnych).
Prace muszą zostać przygotowane w języku polskim, realizować i składać mogą je autorzy indywidualni.

Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w każdej z kategorii jest laptop, zdobywca drugiego miejsca otrzyma tablet, a trzeciego miejsca  – czytnik e-booków. Przyznane zostaną również wyróżnienia za zajęcie od 4. do 10. miejsca.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 11 marca 2022 r.

Szczegółowe informacje na temat konkursu wraz z regulaminem znajdują się na stronie www.konkurskatynski.pl. Wszelkie pytania prosimy kierować pod adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.30, tel. 22 694 16 13.

sejm.gov.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24