Gazprom zwróci Polsce ponad 6 mld złotych

2020-06-16, 11:30
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gazprom zwróci Polsce ponad 6 mld złotych © Scanpix / Kirill Kallinikov / Sputnik

– Można wygrać nawet z tak trudnym partnerem jak Gazprom, jeśli prowadzi się politykę konsekwentną i popartą argumentami – powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych o ogłoszonym w poniedziałek podpisaniu aneksu do Kontraktu Jamalskiego.

Przedsiębiorstwo Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG S.A.) i Gazprom podpisały aneks do Kontraktu Jamalskiego. Zgodnie z postanowieniami dokumentu Gazprom wpłaci na konto PGNiG S.A. ponad 1,5 mld dolarów do 1 lipca br. Taką sumę PGNIG S.A. nadpłacił za odbierany gaz ziemny od listopada 2014 r., co zostało potwierdzone wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie 30 marca 2020 r.

– To pokazuje, że skuteczna polityka rządu i twarda walka o polskie interesy przynosi dobre efekty. Widać, że jeśli prowadzi się politykę konsekwentną i popartą argumentami, można odnieść sukces nawet z tak wymagającym partnerem jak Gazprom. Dzięki temu i dobrej współpracy z prezydentem możliwe jest osiąganie wymiernych korzyści dla Polski – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Minister aktywów państwowych podkreślił, że relacje Polski z Gazpromem wyglądają dziś zupełnie inaczej niż jeszcze pięć lat temu. Dzięki realizacji konsekwentnej polityki oparte są przede wszystkim o partnerstwo biznesowe.

– Kontynuujemy politykę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski. Zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i dbamy o to, by gaz dla Polaków i dla polskich firm był jak najtańszy – dodał Jacek Sasin.

Według wicepremiera Jacka Sasina, konsekwentnie prowadzona przez rząd polityka dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego doprowadziła do obniżenia uzależnienia od importu surowca z kierunku wschodniego. W 2016 r. blisko 90 proc. gazu ziemnego pochodziło z importu zza wschodniej granicy Polski. Obecnie wartość ta spadła do ok. 60 proc. – Zmiana ta dokonała się dzięki pełnemu wykorzystaniu Terminala LNG w Świnoujściu, a niedługiej perspektywie proces dywersyfikacji usprawni uruchomienie gazociągu Baltic Pipe – dodał wicepremier.

Inf. MAP

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24