Fundusze norweskie na ochronę zdrowia dzieci

2016-01-29, 11:07
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Lepsze możliwości leczenia pacjentów i stworzenie warunków do stałego pobytu rodziców z dzieckiem to efekty osiągnięte w trakcie remontu Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków w opolskim Wojewódzkim Centrum Medycznym.

Dzięki ponad 9,5 mln zł z funduszy norweskich i EOG powstaje również bank kobiecego mleka w Opolskim Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii – informuje Ministerstwo Rozwoju Polski.

Zamiast ciasnych oddziałów z inkubatorami i stanowiskami do reanimacji powstały dwie przestronne jasne sale: jedna na osiem stanowisk dla noworodków, niemowląt i małych dzieci, druga na cztery – z przeznaczeniem dla nastolatków. Jest też izolatka z jednym specjalistycznym stanowiskiem intensywnej terapii. Oddział po remoncie liczy łącznie 13 miejsc dla pacjentów. Rocznie w ośrodku leczonych jest ok. 250 niemowląt i dzieci.

Na oddziale zorganizowano także pokój, gdzie mamy będą mogły odciągać swój pokarm, który będzie potem w odpowiednich warunkach przechowywany i wykorzystywany w miarę potrzeb, a także pokój odpoczynku dla odwiedzających. W nowoczesnej placówce znacznie poprawiły się warunki pracy dla personelu medycznego.

Oprócz nowoczesnego ośrodka leczenia niemowląt i dzieci, w Opolu powstaje również bank mleka. W ramach projektu zakupiono na ten cel specjalne zamrażarki, laktatory, urządzenia do pasteryzacji mleka. Założono, że uda się pozyskać rocznie 200 litrów mleka. Bank mleka to rodzaj profesjonalnego laboratorium, w którym gromadzi się, bada i przechowuje kobiece mleko, aby móc dostarczać go dzieciom, które z przyczyn losowych nie mogą być karmione przez biologiczne mamy. Aktualnie w Polsce funkcjonują cztery tego typu placówki, piąta (w Opolu) – będzie otwarta na początku 2016 roku.

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Piątek, 26 czerwca 2026

    Święci bracia męczennicy Jan i Paweł, wspomnienie

    Mt 8, 1-4

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus zszedł z góry, podążał za Nim wielki tłum. Wtedy podszedł do Niego trędowaty, pokłonił się i prosił: „Panie! Jeżeli zechcesz, możesz mnie oczyścić”. On wyciągnął rękę, dotknął go i powiedział: „Chcę, bądź oczyszczony”. I natychmiast został oczyszczony z trądu. Jezus mu nakazał: „Pamiętaj, nie mów o tym nikomu, lecz idź, pokaż się kapłanowi, a na świadectwo dla nich złóż ofiarę, zgodnie z nakazem Mojżesza”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24