Ponad 682 tys. zgłoszeń, blisko 273 tys. obsłużonych incydentów i wzrost o 144,4% rok do roku - Ministerstwo Cyfryzacji publikuje Sprawozdanie Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa za 2025 r., pokazujące stan bezpieczeństwa polskiej cyberprzestrzeni oraz działania państwa w tym obszarze.

Od ransomware i oszustw inwestycyjnych, przez deepfake'i i ataki z użyciem AI (sztucznej inteligencji), aż po omówienie nowelizacji krajowego systemu cyberbezpieczeństwa - to tematy poruszane podczas SECURE 2026. Z dyskusji wybrzmiał wspólny wniosek, że nawet najlepsza technologia i najnowsze narzędzia nie zastąpią ludzi z wiedzą i doświadczeniem.

Polska jest nieustannie celem ataków cybernetycznych. W ostatnich dniach ub.r. doszło do nieudanego ataku na szereg instalacji produkujących energię elektryczną.

Cyberbezpieczeństwo, współpraca dotycząca rozwoju nowych technologii oraz sektor kreatywny to główne tematy rozmów podczas roboczej wizyty wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego w Kanadzie.

W ramach przedsięwzięcia "Cyberbezpieczny Rząd" ponad 258 mln zł netto trafi do 48 podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa – w tym 11 ministerstw, 19 urzędów centralnych, 16 urzędów wojewódzkich oraz Służby Ochrony Państwa i Komendy Głównej Policji, podało Ministerstwo Cyfryzacji.

Pierwsze nieformalne spotkanie unijnych ministrów ds. cyberbezpieczeństwa w formacie Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (Rady TTE) w całości poświęcone było kwestii cyberbezpieczeństwa Unii Europejskiej. Jego zwieńczeniem było przyjęcie przez aklamację Apelu Warszawskiego (Warsaw Call) w sprawie wyzwań dotyczących cyberbezpieczeństwa.

Administracja rządowa stanie się odporniejsza na cyberzagrożenia. 28 lutego rusza nabór do programu „Cyberbezpieczny Rząd”, który zapewni instytucjom publicznym 350 mln zł na modernizację i rozbudowę systemów ochrony danych oraz infrastruktury IT – w tym zakup sprzętu i oprogramowania. Granty trafią do kluczowych podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, które odpowiadają za bezpieczeństwo państwa i obywateli.

Reagując na coraz częstsze ataki cybernetyczne oraz w celu wzmocnienia bezpieczeństwa systemów informatycznych Samorząd m. Wilna jako pierwszy na Litwie udostępnił wszystkie swoje systemy i zorganizował konkurs „Bug Bounty”, zapraszając entuzjastów etycznego programowania do szukania luk w zabezpieczeniach systemów samorządowych.

W dniach 13–22 listopada Wojsko Litewskie organizuje ćwiczenia z zakresu cyberbezpieczeństwa „Gintarinė migla 2024” (pol. „Bursztynowa mgła 2024”).

W aplikacji mObywatel dostępna jest nowa funkcja - zgłaszanie nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Użytkownicy mogą szybko i łatwo zgłaszać niepokojące materiały znalezione w internecie, takie jak treści prezentujące seksualne wykorzystywanie dzieci. Zgłoszenia obsługiwane są przez zespół Dyżurnet.pl działający w ramach NASK.

Strona 1 z 4

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Piątek, 26 czerwca 2026

    Święci bracia męczennicy Jan i Paweł, wspomnienie

    Mt 8, 1-4

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus zszedł z góry, podążał za Nim wielki tłum. Wtedy podszedł do Niego trędowaty, pokłonił się i prosił: „Panie! Jeżeli zechcesz, możesz mnie oczyścić”. On wyciągnął rękę, dotknął go i powiedział: „Chcę, bądź oczyszczony”. I natychmiast został oczyszczony z trądu. Jezus mu nakazał: „Pamiętaj, nie mów o tym nikomu, lecz idź, pokaż się kapłanowi, a na świadectwo dla nich złóż ofiarę, zgodnie z nakazem Mojżesza”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24