Ponad 250 mln zł na ochronę przed cyberzagrożeniami

2025-09-12, 16:46
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ponad 250 mln zł na ochronę przed cyberzagrożeniami Fot. gov.pl

W ramach przedsięwzięcia "Cyberbezpieczny Rząd" ponad 258 mln zł netto trafi do 48 podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa – w tym 11 ministerstw, 19 urzędów centralnych, 16 urzędów wojewódzkich oraz Służby Ochrony Państwa i Komendy Głównej Policji, podało Ministerstwo Cyfryzacji.

Granty od 500 tys. do 10 mln zł wesprą administrację publiczną w ochronie przed cyberzagrożeniami. Dzięki temu urzędy zyskają nowoczesne systemy ochrony, pracownicy przejdą specjalistyczne szkolenia, a infrastruktura cyberbezpieczeństwa IT – serwery, sieci i systemy – zostanie zmodernizowana.

"Podpisane porozumienia realnie wzmocnią odporność państwa na cyberataki. Administracja publiczna dostaje narzędzia, szkolenia i systemy, które pozwolą skuteczniej bronić się przed cyberzagrożeniami. Skala – ponad 258 mln zł i 48 instytucji objętych wsparciem – pokazuje, że działamy systemowo. Chodzi o bezpieczeństwo danych, sprawne funkcjonowanie instytucji oraz pewność obywatelek i obywateli, że państwo jest przygotowane na wyzwania cyfrowej epoki" – powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, cytowany w komunikacie.

To odpowiedź na rosnące zagrożenia cyberatakami, które nasiliły się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a zarazem ważny element wzmacniania cyberodporności Polski, podkreślono.

"Dzięki zabezpieczeniu systemów teleinformatycznych i podniesieniu kompetencji kadr administracji zmniejszy się ryzyko wycieków danych czy cyberataków, a obywatele będą mogli cieszyć się niezakłóconym funkcjonowaniem usług publicznych. Przełoży się to na większą stabilność funkcjonowania państwa w cyfrowej rzeczywistości" – dodał wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.

Łączna kwota środków na granty wynosi ponad 258 mln zł netto. Minimalna wysokość grantu to 500 000 zł netto, a maksymalna – 10 mln zł netto.

Źródło: gov.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24