Zwycięzcy Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „Kresy 2025” w rejonie wileńskim

2025-10-31, 09:13
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zwycięzcy Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „Kresy 2025” w rejonie wileńskim Fot. Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach

30 października w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach odbyły się rejonowe eliminacje XXXIV Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „Kresy 2025”. Wydarzenie zgromadziło 73 uczestników z polskich szkół rejonu wileńskiego, którzy z pasją prezentowali wybrane utwory polskich poetów.

Uroczystość rozpoczęli uczniowie gimnazjum, wprowadzając gości w uroczysty i podniosły nastrój. Zgromadzonych przywitała dyrektor gimnazjum Wiesława Wojnicz oraz starszy specjalista Wydziału Oświaty Samorządu Rejonu Wileńskiego Janina Klimaszewska.

Honorowymi gośćmi konkursu i członkami komisji oceniającej byli: Halina Rawdo – wieloletnia polonistka i dyrektor Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach, doc. dr Henryka Sokołowska – kierownik Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej w Akademii Edukacji na Uniwersytecie Witolda Wielkiego, doc. dr Barbara Dwilewicz – wykładowca Uniwersytetu Witolda Wielkiego, a także poloniści ze szkół rejonu wileńskiego.

Jury miało niełatwe zadanie – spośród wielu pięknych recytacji należało wybrać te najlepsze.

Laureaci konkursu i osoby wyróżnione otrzymali w nagrodę piękne wydania książkowe. Zwycięzcy będą reprezentować rejon wileński podczas zmagań krajowych, które odbędą się 13 listopada w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Zwycięzcy i wyróżnieni

I grupa wiekowa (do lat 7)
I miejsce - Magdalena Monika Dainoravičiūtė, Gimnazjum w Mickunach, (naucz. Emilia Oberlan)
II miejsce - Daria Stankiewicz, Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach, (naucz. Krystyna Cwietkowa)
III miejsce - Sofija Możejko, Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach, (naucz. Anna Fedorowicz)

Wyróżnienie: Damian Taraszkiewicz, Szkoła Podstawowa im. Czesława Miłosza w Pakienie, (naucz. Irena Korwiel)

II grupa wiekowa (od 8 do 12 lat)
I miejsce - Oliwia Sieniuć, Szkoła Podstawowa im. Czesława Miłosza w Pakienie, (naucz. Alina Savanevičienė)
II miejsce - Beniamin Bortkiewicz, Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce, (naucz. Grażyna Sankowska-Bersiekierska)
III miejsce - Karina Miłto, Gimnazjum w Mickunach, (naucz. Beata Naruniec)

Wyróżnienie:
Amelia Dainowska, Szkoła Podstawowa im. Mariana Zdziechowskiego w Suderwie, (naucz. Krystyna Stankevičienė )
Faustyna Bortkiewicz, Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce, (naucz. Halina Michalkiewicz)
Mateusz Fedorowicz, Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie, (naucz. Justyna Szumska)

III grupa wiekowa (od 13 do 15 lat)
I miejsce - Patrycja Macutkiewicz, Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach, (naucz. Alina Savanevičienė)
II miejsce - Jemeljan Paknys, Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach, (naucz. Edyta Klimaszewska)
III miejsce - Augustyn Bortkiewicz, Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce, (naucz. Krystyna Dejnarowicz)

Wyróżnienie:
Gabriel Naruniec, Gimnazjum w Mickunach, (naucz. Beata Naruniec)
Karolina Rod, Szkoła Podstawowa w Szumsku, (naucz. Danuta Czerniawska)

IV grupa wiekowa (od lat 16 i dorośli)
I miejsce - Edwin Jerenkiewicz, Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce, (naucz. Krystyna Dejnarowicz)
2 miejsce - Brigita Czaplinska, Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach, (naucz. Edyta Klimaszewska)
3 miejsce - Betata Szczerbuk, Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach, (naucz. Olga Wołkowicka)

Wyróżnienie:
Milija Bożerocka, Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach, (naucz. Edyta Klimaszewska )
Estela Tamilėnaitė, Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, (naucz. Ilona Herman)
Karolina Urbanowicz, Gimnazjum w Rukojniach, (naucz. Lucija Kuzborska).

Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy sukcesów podczas zmagań krajowych.

Edyta Klimaszewska,
nauczyciel metodyk języka polskiego
Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24