Tradycyjne spotkanie twórcze zostało zorganizowane przez nauczycielki grupy metodycznej sztuk plastycznych Szkoły Sztuk Pięknych w Rudominie: Ivonę Dakinevič, Teresę Lukaševič, Olgę Kania oraz Svetlanę Voytkevich. To coroczne wydarzenie jest nie tylko świętem sztuki, ale także ważnym momentem wspólnoty, jednoczącym nauczycieli, których łączy miłość do twórczości i chęć dzielenia się swoim doświadczeniem.
W plenerze uczestniczyło dziesięciu nauczycieli plastyki z różnych miejscowości rejonu wileńskiego:
Teresa Lukaševič – starsza nauczycielka plastyki Szkoły Sztuk Pięknych w Rudominie;
Olga Kania – starsza nauczycielka plastyki Szkoły Sztuk Pięknych w Rudominie oraz szkoły-przedszkola w Skojdziszkach;
Svetlana Voytkevich – nauczycielka metodyk plastyki Szkoły Sztuk Pięknych w Rudominie oraz Gimnazjum św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu;
Česlava Liachovič – nauczycielka metodyk plastyki Szkoły Podstawowej św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy oraz Gimnazjum w Awiżeniach;
Dovilė Nalivaikaitė-Venslauskienė – starsza nauczycielka plastyki Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach, Gimnazjum w Wałczunach oraz Gimnazjum w Rukojniach;
Renata Utovka – starsza nauczycielka plastyki Szkoły Sztuk Pięknych w Pogirach oraz Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie;
Aleksandr Subotkevič – starszy nauczyciel plastyki Szkoły Sztuk Pięknych w Pogirach oraz Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie;
Kristina Simanavičiūtė – starsza nauczycielka plastyki i technologii Gimnazjum „Verdenė” w Podbrzeziu;
Regina Baniukevič – starsza nauczycielka plastyki Gimnazjum św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze oraz Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie;
Ivona Dakinevič – nauczycielka plastyki ekspertka Szkoły Sztuk Pięknych w Rudominie.
Do pedagogów dołączył również mąż nauczycielki Teresy – Ronald Lukaševič, który już od kilku lat razem z artystami wyrusza w barwną podróż malowania pejzaży.
Wszyscy uczestnicy malowali akrylami na płótnach, czerpiąc inspirację z historii dworu, spokoju natury i przyjaznej atmosfery.
Żółte koszulki z logo pleneru stały się wyrazistym akcentem wydarzenia – wyróżniały społeczność artystów i harmonijnie wpisywały się w otoczenie dworu w Wace Trockiej. Z sztalugami plenerowymi, płótnami i pędzlami w dłoniach nauczyciele tworzyli pod gołym niebem, czerpiąc inspirację z natury i historycznego krajobrazu. W każdym dziele odzwierciedlały się wolność twórcza, wewnętrzny spokój oraz radość wspólnoty.
Ten plener stał się nie tylko działalnością twórczą, ale także okazją do oderwania się od codziennej rutyny. Nauczyciele dzielili się pomysłami, wzmacniali więzi współpracy, poszukiwali nowych rozwiązań artystycznych oraz planowali przyszłe inicjatywy. Wydarzenie zakończyło się przytulnym piknikiem, pełnym rozmów, refleksji nad stworzonymi pracami i dyskusji o zbliżającej się wystawie.
Organizatorzy wydarzenia serdecznie dziękują administracji dworu w Wace Trockiej za gościnne przyjęcie i stworzenie możliwości twórczej pracy w jednej z najpiękniejszych przestrzeni dziedzictwa kulturowego Wilna. Dwór w Wace Trociej stał się dla uczestników nie tylko obiektem historycznym, ale również prawdziwym źródłem inspiracji twórczej.
Już jesienią w dworze w Wace Trockiej zostanie otwarta wystawa prac powstałych podczas pleneru, na którą zapraszana jest cała społeczność. Organizatorzy mają nadzieję, że inicjatywa ta będzie w przyszłości gromadzić coraz więcej kreatywnych i aktywnych nauczycieli plastyki.
Organizatorzy już teraz zapraszają do przygotowań do przyszłorocznego pleneru i obiecują jeszcze więcej kolorów, twórczej inspiracji oraz ciepłych chwil wspólnoty – ponieważ twórczość nas łączy i inspiruje.
Ivona Dakinevič
Inicjatorka pleneru, zastępczyni dyrektora ds. kształcenia
Szkoły Sztuk Pięknych w Rudominie


