2025-09-12, 11:01

Pielgrzymim szlakiem

5 września społeczność Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce wyruszyła na tradycyjną pielgrzymkę ścieżkami Kalwarii Wileńskiej. W tym roku było to ponad 120 osób. Po raz pierwszy przewodnikiem Drogi Krzyżowej był oo. Siergiej z wileńskiego kościoła p.w. św. Bartłomieja Apostoła. Cała wspólnota szkolna w skupieniu przeżywała kolejne stacje, prosząc Boga o potrzebne łaski na nowy rok szkolny.

9 sierpnia br. odbyła się tradycyjna piesza pielgrzymka z Dziewieniszek do Norwiliszek, która jak co roku stała się nie tylko wydarzeniem religijnym, ale i okazją do wspólnego świadectwa wiary. Na trasę wyruszyli parafianie z Dziewieniszek, a także wierni z wielu miejscowości rejonu solecznickiego. Duchowej opiece nad pielgrzymami przewodniczył ksiądz proboszcz obu parafii – Renatas Švenčionis.

Jak co roku, w pierwszą niedzielę sierpnia udaliśmy się na pielgrzymi szlak śladami anielskich sióstr: Sł. B. Wandy Boniszewskiej i Heleny Majewskiej.W piękną pogodę, którą w tym roku można uznać jako szczególny dar dla pielgrzymów, pośród dorodnych pól i lasów 12-kilometrowym szlakiem przeszło około 130 osób. Wśród nich przeważali ludzie młodzi, którzy często całymi rodzinami wybrali się na ten niedługi, toteż i niezbyt uciążliwy szlak.

I znów, po półtoramiesięcznej przerwie 41-osobowa grupa wiernych z różnych parafii Wilna i Wileńszczyzny 26 lipca udała się autokarem na kolejną pielgrzymkę. Poprzednia trasa prowadziła do Studzienicznej, Augustowa, Rajgrodu. Tym razem na szlaku pielgrzymkowym były Gietrzwałd i Święta Lipka.

„Pryciuny zostaną tą górą (…), skąd ku Niebu wzrośnie wiele dusz dla Mnie. Z ubogiej strzechy w Pryciunach Moja miłość wytryśnie” – Pan Jezus do s. Wandy Boniszewskiej.

9 sierpnia, w sobotę, odbędzie się piesza pielgrzymka w intencji rodzin z Dziewieniszek do Narwiliszek.

Lato jest najbardziej dogodnym czasem na wycieczki, podróże jak i pielgrzymki. Właśnie 14 czerwca na pielgrzymkowy szlak wyruszyła autokarem 43-osobowa grupa wiernych z różnych parafii Wilna I Wileńszczyzny pod pieczą niestrudzonego organizatora pielgrzymek Stanisława Łabowicza. Podczas drogi przybliżył on historię miejscowości, do których udawali się pątnicy: Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, Kaplicy Klęczącego Pana Jezusa w Augustowie, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Rajgrodzie.

3 czerwca uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Szumsku, na czele z dyrektor Inesą Korwiel, wyruszyli na kolejną pielgrzymkę, której celem było uczczenie pamięci błogosławionej siostry nazaretanki Rajmundy Kukałowicz. Ta niezwykła kobieta zginęła 1 sierpnia 1943 roku, ponosząc męczeńską śmierć z rąk hitlerowców. Pielgrzymka ku jej czci stała się już piękną tradycją szkoły – w tym roku odbyła się po raz szósty.

Wiara jest głęboko zakorzeniona w tradycjach, które przez wieki kształtowały duchowe życie Kościoła. Jedną z tych pięknych tradycji są pielgrzymki. Od stuleci ludzie wędrują do miejsc świętych – zarówno dalekich, jak i bliskich – aby umacniać swoją wiarę, doświadczać duchowego pokoju oraz dziękować za otrzymane łaski.

Jak co roku przez czterdzieści dni Wielkiego Postu przygotowywaliśmy nasze serce na święta Wielkanocne. W pewnym sensie co roku przeżywamy to samo, te same obrzędy, wydarzenia, nieraz te same dekoracje, a jednak jesteśmy starsi, mądrzejsi i bardziej doświadczeni. I dlatego nawet to samo wydarzenie przeżywa się już inaczej.

Strona 1 z 19

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24