2025-12-18, 11:49

W Wilnie zdrożeje woda

Od 1 lutego 2026 roku mieszkańcy Wilna zapłacą więcej za dostarczanie wody pitnej i odprowadzanie ścieków.

W siedzibie administracji samorządu rejonu solecznickiego odbyła się w tym tygodniu konferencja poświęcona projektowi „Czysta woda dla każdego”. Projekt realizują wspólnie ZSA „Tvarkyba”, Gmina Suwałki oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

W dobie narastających wyzwań klimatycznych i rosnącej świadomości ekologicznej dostęp do czystej wody staje się nie tylko kwestią zdrowia, lecz także obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń. Odpowiedzią na te wyzwania jest projekt „Czysta woda dla każdego”, realizowany przez gminę Suwałki we współpracy z rejonem solecznickim oraz spółką Tvarkyba.

W niedzielę, ostatniego dnia lata, stolica ma osiągnąć rekordowe zużycie wody, zgodnie z trendem obserwowanym od dwóch dekad, twierdzi spółka Vilniaus vandenys.  Przewiduje, że ilość zużywanej w niedzielę wody wzrośnie o około 5 procent.

Przedsiębiorstwo gospodarki wodnej „Vilniaus vandenys” informuje, że w pierwszej połowie tego roku odnotowano w Wilnie rekordowe zużycie wody wilnianie zużyli ponad 17,5 mld litrów wody – tą ilością można by napełnić około 7 tys. basenów olimpijskich.


W kwietniu i maju odnotowano największe zużycie wody w ciągu ostatnich trzech lat.

„Mieszkańcy stolicy zużywają średnio ponad 97 tys. metrów sześciennych wody dziennie. Rosnące zużycie wody odzwierciedla szybki rozwój miasta – co roku podłączamy do sieci wodociągowej tylu nowych odbiorców, ilu jest mieszkańców w Elektrenach” – powiedzial cytowany w komunikacie Viktoras Matonis, dyrektor działu produkcji „Vilniaus vandenys”.

Według meteorologów, tegoroczny czerwiec był najzimniejszym czerwcem w ciągu ostatnich ośmiu lat, a opadów były o 25 proc. wiecej od średniej wieloletniej. Mieszkańcy stolicy zużyli jednak w pierwszym miesiącu lata więcej wody niż w roku ubiegłym.

„Chociaż zużycie wody w mieście rośnie, możemy być spokojni, ponieważ Wilno jest wyjątkowe pod względem zasobów wód podziemnych” – twierdzi Matonis. Dodał, że w stolicy da się wydobyć nawet 3,7 mld. litrów wody dziennie, a obecnie zużywamy tylko niewielką część tych zasobów.

Niemniej jednak „Vilniaus vandenys” przypomina mieszkańcom, że wodę należy wykorzystywać odpowiedzialnie, zwłaszcza do polewania. W upalne dni zaleca się włączanie systemów nawadniających wieczorem, gdy ogólne zużycie wody jest mniejsze, a gleba lepiej zatrzymuje wilgoć.

Cały system zaopatrzenia stolicy w wodę opiera się na sieci studni głębinowych – od 40 do 245 metrów – z których woda dociera bezpośrednio do mieszkańców, bez dodatkowego uzdatniania powierzchniowego. Pozwala to zachować naturalny smak i jakość, która uważana jest za jedną z najlepszych wśród miast europejskich.

W zeszłym roku „Vilniaus vandenys” dostarczył łącznie prawie 36 mln metrów sześciennych wody. Było to największe zużycie wody od pięciu lat.

Od 1 lutego 2025 roku w Wilnie, rejonie wileńskim, solecznickim i święciańskim za dostarczanie wody pitnej i oczyszczanie ścieków zapłacimy więcej.

Uzbekistan skieruje do Kazachstanu kolejne 500 milionów metrów sześciennych wody do nawadniania pól, aby zaspokoić potrzeby rolników w południowych regionach tego kraju - poinformowało kazachstańskie ministerstwo zasobów wodnych i irygacji.

Wyniki badań wykazały, że zaledwie co 10 mieszkaniec Litwy każdego dnia pije wymaganą ilość wody.

Przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego podczas badania wody w kąpielisku w dzielnicy Nowa Wilejka, w pobliżu parku Gerovė, wykryto skażenie bakteriologiczne. Na tej plaży obowiązuje czasowy zakaz wchodzenia do wody – donosi Samorząd m. Wilna.

Dzięki zdrowemu snu organizm potrafi zregenerować się i odpocząć. Dlatego warto zadbać o jego jakość. Zdrowy i głęboki sen jest bardzo ważnym aspektem życia, jednakże wiele osób cierpi na bezsenność i ma problemy z zasypianiem. Natomiast można temu zaradzić korzystając z niektórych napojów, które pomogą wieczorem szybko się zrelaksować, po czym nastąpi głęboki sen.

Strona 1 z 16

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24