Drugie spotkanie po latach w Płocieniszkach

2018-07-23, 14:12
Oceń ten artykuł
(7 głosów)

21 lipca, przy Szkole Podstawowej w Płocieniszkach, odbyło się drugie spotkanie absolwentów tej placówki oświatowej. Na spotkanie licznie przybyli nauczyciele, pracownicy, absolwenci i ich rodziny, by wrócić pamięcią do szkolnych lat.

Drugi zjazd absolwentów byłej szkoły w Płocieniszkach, zorganizowany przez Wileński Rejonowy Oddziału Związku Polaków na Litwie i miejscowe koło ZPL, rozpoczęto od krótkiej modlitwy i błogosławieństwa nauczycieli, uczniów, ich rodzin oraz całej wspólnoty byłej szkoły w Płocieniszkach.

Ksiądz Jarosław Spirydowicz, duszpasterz w tej miejscowości, gorąco modlił się za obecnych. W modlitwie uczestniczyli też licznie zebrani uczestnicy zjazdu.

Podczas spotkania wspomniano nieżyjących już uczniów, grono pedagogiczne oraz wszystkich tych, którzy wpisali się w historię szkoły. Wśród nich był wieloletni dyrektor szkoły – Władysław Tomaszewski, dla którego szkoła była celem, dorobkiem i dziełem całego życia.

„Mam nadzieję, że będziecie się spotykać i dziękować Bogu za te przeżyte lata. Tradycja jest piękna, a wszystko się rozpoczyna od modlitwy – przy podejmowaniu najważniejszych decyzji, przy świętowaniu najważniejszych świąt. Dlatego też serce się raduje, że się spotykacie i nie zapominacie” – powiedział ksiądz J. Spirydowicz.

Na spotkaniu absolwentów pojawili się byli nauczyciele m. in. pani Janina Lewczuk, pani Teresa Pawlukiewicz, pani Jadwiga Tomaszewska, pani Danuta Jancewicz, pani Regina Dowejko, pracownicy szkoły, absolwenci promocji od lat 40. aż do 2011 roku, ich rodziny i goście.

Uroczystość swą obecnością zaszczyciła mer rejonu wileńskiego Maria Rekść: „Cieszę się, że jestem z wami na takim spotkaniu już po raz drugi. Za waszym przykładem również w innych byłych szkołach odbywają się spotkania absolwentów. Miło jest, że znajdujecie czas, by wspomnieć lata spędzone w tej placówce, porozmawiać, obejrzeć zdjęcia…” – powiedziała mer.

Prezes koła ZPL w Płocieniszkach – Wacława Barawikowa, skierowała słowa podziękowania dla uczestników tego wydarzenia. Wyraziła radość, że w tak licznym gronie byli uczniowie i nauczyciele się spotykają.

W programie artystycznym wystąpili zespół „Ale Babki”, działający w Niemieżu przy Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie (kier. Wiktor Garlukowicz) oraz mieszkanka Płocieniszek – Monika Rynkiewicz. Absolwenci przyszykowali pyszny poczęstunek. Miała miejsce wesoła zabawa taneczna, wieczorem rozpalono ognisko.

Pomysłodawcą takich spotkań na Wileńszczyźnie jest Wileński Rejonowy Oddział. Celem tego typu zjazdów jest zachowanie pamięci o szkołach, które obecnie, z powodów demograficznych, już nie istnieją, a także jednoczenie absolwentów tych placówek. Za przykładem Płocieniszek podobne spotkanie miało miejsce 30 czerwca tego roku w Korwiu, a inne placówki oświatowe, jak byłe szkoły w Tarakańcach, Ojranach, Orzełówce planują organizację podobnych imprez.

Komentarze   

 
#5 St. 2018-08-07 14:30
Polska oświata na Litwie nigdy nie miała łatwo. Lecz dzięki pracy i poświęceniu całego społeczeństwa polskiego szkoła Polska nie zaniknie
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#4 Mirosław 2018-08-07 12:43
Bycie razem, spotkania i rozmowy całej społeczności szkolnej po wielu latach latach spędzonych w mórach placówki oświatowej spowodowały że odżyły wspomnienia dawniejszych lat. Dziękuję organizatorom za ich czas i poświęcenie się w organizowacji spotkania
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#3 Helena 2018-08-07 12:38
Wileński Rejonowy Oddział ZPL zainicjował naprawdę śliczną tradycję, która, jestem pewna, obejmie całą Wileńszczyznę i pójdzie dalej w świat.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#2 Lusia 2018-08-05 15:38
Znakomita impreza.Gratulacje dla ZPL.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#1 Paweł 2018-08-04 09:55
Te niezwykłe więzi jakie zakwitają na Wileńszczyźnie...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24