Podwileńska palmiarka uwiła Palmę Stulecia. „To piękna inicjatywa z okazji 100-lecia Litwy”

2018-02-15, 14:17
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W przeddzień 100. rocznicy odrodzenia państwa litewskiego w Sejmie RL została zaprezentowana „Palma Stulecia”. Pokaźnych rozmiarów palma powstała z inicjatywy samorządu rejonu wileńskiego specjalnie na jubileusz Litwy.

„Z inicjatywy samorządu rejonu wileńskiego, a przede wszystkim dzięki zdolnościom i umiejętnościom naszych palmiarek z Izby Palm i Użytku Codziennego na Wileńszczyźnie, która jest znana w całym kraju, została uwita „Palma Stulecia”. Palmiarka Teresa Michalkiewicz włożyła wiele pracy i czasu, aby z 100 małych palemek powstało jedno drzewko. To piękna inicjatywa z okazji 100-lecia odrodzenia państwa litewskiego” – powiedziała Rita Tamašunienė, starosta sejmowej frakcji AWPL-ZChR, podczas czwartkowej prezentacji palmy w Sejmie.

Jak podkreśliła, palma jest bardzo „elegancka, patriotyczna, powstała z kwiatów i ziół Ziemi Wileńskiej”. Palma mierzy 2,30 metrów wysokości i 0,65 metrów szerokości, składa się ze 100 tradycyjnych palm z „wałeczkami” w barwach litewskiej flagi. Autorką unikatowej palmy jest palmiarka Teresa Michalkiewicz z Izby Palm i Użytku Codziennego w Ciechanowiszkach.

Inicjatywa uwicia „Palmy Stulecia” należy do powstałej w samorządzie rejonu wileńskiego grupy roboczej do spraw organizacji obchodów stulecia odrodzenia państwa litewskiego w rejonie wileńskim. Realizację pomysłu wsparła i pomogła zorganizować wystawę w Sejmie – starosta sejmowej frakcji AWPL-ZChR Rita Tamašunienė.

Na prezentację „Palmy Stulecia” zostały zaproszone zasłużone osoby, które wniosły swój wkład w rozwój i rozsławianie rejonu wileńskiego. To, między innymi, Marian Kaczanowski, propagator sportu wśród młodzieży, dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, Konstanty Keda, zwycięzca wielu olimpiad szkolnych, uczeń Gimnazjum w Mickunach, Aleksandras Ilgūnas, założyciel „Rodziny św. Marcina“, opiekującej się sierotami.

„Cieszymy się, że jesteśmy tu wspólnie ze wspaniałymi mieszkańcami naszego rejonu i możemy otworzyć wystawę w Sejmie Litwy” – powiedziała mer rejonu wileńskiego Maria Rekść. Podziękowała posłance za pomoc w realizacji inicjatywy „Palma Stulecia”.

Udział w wystawie wzięli też, m.in., posłowie sejmowej frakcji AWPL-ZChR, zastępca dyrektora administracji samorządu rejonu wileńskiego Beata Maluszycka, palmiarki z Izby Palm i Użytku Codziennego w Ciechanowiszkach.

„Palma Stulecia” będzie prezentowana w galerii w II gmachu sejmowym do 19 lutego.

Komentarze   

 
#1 Adam 2018-02-16 15:44
To piękna inicjatywa, a z całą pewnością ciekawa i oryginalna.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24