Zgodnie z kalendarzem dzień Wniebowstąpienia zawsze wypada w czwartek. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała jednak dekret, zgodnie z którym święto jest obchodzone w siódmą niedzielę po Wielkanocy. Zmiana ta była podyktowana umożliwieniem większej liczbie wiernych uczestnictwa w kościelnych uroczystościach.
W dniu Wniebowstąpienia Pańskiego katolicy powinni obowiązkowo wziąć udział we mszy świętej, ponieważ jest to jedno ze świąt nakazanych. Liturgia tego dnia powinna być radosna, aby podkreślić triumf Jezusa oraz zapowiedź zbawienia. Księża, którzy celebrują nabożeństwa, są ubrani w białe szaty, ponieważ kolor ten symbolizuje światło, chwałę oraz zwycięstwo.
W niektórych parafiach przy okazji tego wyjątkowego dnia organizowane są adoracje Najświętszego Sakramentu. Możliwe są także modlitwy Litanią do Jezusa Chrystusa Króla, która rozpoczyna przygotowania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.
na podst. wprost.pl


