2025-09-12, 11:01

Pielgrzymim szlakiem

5 września społeczność Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce wyruszyła na tradycyjną pielgrzymkę ścieżkami Kalwarii Wileńskiej. W tym roku było to ponad 120 osób. Po raz pierwszy przewodnikiem Drogi Krzyżowej był oo. Siergiej z wileńskiego kościoła p.w. św. Bartłomieja Apostoła. Cała wspólnota szkolna w skupieniu przeżywała kolejne stacje, prosząc Boga o potrzebne łaski na nowy rok szkolny.

9 sierpnia br. odbyła się tradycyjna piesza pielgrzymka z Dziewieniszek do Norwiliszek, która jak co roku stała się nie tylko wydarzeniem religijnym, ale i okazją do wspólnego świadectwa wiary. Na trasę wyruszyli parafianie z Dziewieniszek, a także wierni z wielu miejscowości rejonu solecznickiego. Duchowej opiece nad pielgrzymami przewodniczył ksiądz proboszcz obu parafii – Renatas Švenčionis.

Jak co roku, w pierwszą niedzielę sierpnia udaliśmy się na pielgrzymi szlak śladami anielskich sióstr: Sł. B. Wandy Boniszewskiej i Heleny Majewskiej.W piękną pogodę, którą w tym roku można uznać jako szczególny dar dla pielgrzymów, pośród dorodnych pól i lasów 12-kilometrowym szlakiem przeszło około 130 osób. Wśród nich przeważali ludzie młodzi, którzy często całymi rodzinami wybrali się na ten niedługi, toteż i niezbyt uciążliwy szlak.

I znów, po półtoramiesięcznej przerwie 41-osobowa grupa wiernych z różnych parafii Wilna i Wileńszczyzny 26 lipca udała się autokarem na kolejną pielgrzymkę. Poprzednia trasa prowadziła do Studzienicznej, Augustowa, Rajgrodu. Tym razem na szlaku pielgrzymkowym były Gietrzwałd i Święta Lipka.

„Pryciuny zostaną tą górą (…), skąd ku Niebu wzrośnie wiele dusz dla Mnie. Z ubogiej strzechy w Pryciunach Moja miłość wytryśnie” – Pan Jezus do s. Wandy Boniszewskiej.

9 sierpnia, w sobotę, odbędzie się piesza pielgrzymka w intencji rodzin z Dziewieniszek do Narwiliszek.

Lato jest najbardziej dogodnym czasem na wycieczki, podróże jak i pielgrzymki. Właśnie 14 czerwca na pielgrzymkowy szlak wyruszyła autokarem 43-osobowa grupa wiernych z różnych parafii Wilna I Wileńszczyzny pod pieczą niestrudzonego organizatora pielgrzymek Stanisława Łabowicza. Podczas drogi przybliżył on historię miejscowości, do których udawali się pątnicy: Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, Kaplicy Klęczącego Pana Jezusa w Augustowie, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Rajgrodzie.

3 czerwca uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Szumsku, na czele z dyrektor Inesą Korwiel, wyruszyli na kolejną pielgrzymkę, której celem było uczczenie pamięci błogosławionej siostry nazaretanki Rajmundy Kukałowicz. Ta niezwykła kobieta zginęła 1 sierpnia 1943 roku, ponosząc męczeńską śmierć z rąk hitlerowców. Pielgrzymka ku jej czci stała się już piękną tradycją szkoły – w tym roku odbyła się po raz szósty.

Wiara jest głęboko zakorzeniona w tradycjach, które przez wieki kształtowały duchowe życie Kościoła. Jedną z tych pięknych tradycji są pielgrzymki. Od stuleci ludzie wędrują do miejsc świętych – zarówno dalekich, jak i bliskich – aby umacniać swoją wiarę, doświadczać duchowego pokoju oraz dziękować za otrzymane łaski.

Jak co roku przez czterdzieści dni Wielkiego Postu przygotowywaliśmy nasze serce na święta Wielkanocne. W pewnym sensie co roku przeżywamy to samo, te same obrzędy, wydarzenia, nieraz te same dekoracje, a jednak jesteśmy starsi, mądrzejsi i bardziej doświadczeni. I dlatego nawet to samo wydarzenie przeżywa się już inaczej.

Strona 1 z 19

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24