Helena Marcinkiewicz: za każdym absolwentem naszego gimnazjum kryje się konkretna historia, rodzina i dalsza droga młodego człowieka

2026-01-16, 11:35
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Helena Marcinkiewicz Helena Marcinkiewicz fot. Radio Wilno/Paweł Kobak

17 stycznia o godz. 11:00 w auli Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie odbędzie się Dzień Otwartych Drzwi, na który społeczność gimnazjalna zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 lat) i przyszłych pierwszoklasistów wraz z rodzicami (opiekunami). W audycji „Rozmowa Dnia Radia Wilno gościliśmy dyrektor wspomnianego gimnazjum panią Helenę Marcinkiewicz.

Rok 1954 był dla gimnazjum momentem przełomowym. Wówczas placówka awansowała do rangi szkoły średniej i uzyskała niezbędny dla tamtych czasów numer szkoły – był to numer 19. Po pięciu latach szkołę opuścił pierwszy rocznik absolwentów – było to zaledwie 16 osób. Zostali oni pierwszymi ambasadorami jednej z najważniejszych polskich placówek oświatowych na Litwie.

– Historia naszej placówki to nie tylko daty, ale też ogromna determinacja całej polskiej społeczności  opowiada pani dyrektor. Były okresy trudne, dzieci uczęszczały do jednej szkoły, ale budynki tej szkoły były w kilku miejscach Wilna, powstawało nawet pytanie zasadności istnienia szkoły. Ale dzięki zaangażowaniu nauczycieli, rodziców, członków Komitetu Rodzicielskiego, szczególnie pani Stanisławy Zawadzkiej, Tadeusza Mielczarskiego, szkołę udało się obronić i w 1971 roku na obrzeżach Wilna, przy ulicy Linkmenų 8 został wzniesiony budynek polskiej szkoły, istniejący do dziś.

22 maja 1989 roku szkole nadano imię poety Władysława Syrokomli. – Nasz patron jest dla nas dzisiaj symbolem otwartości, humanizmu, dialogu między kulturą, sztuką i edukacją – twierdzi pani Marcinkiewicz.

W 2017 roku szkoła uzyskała akredytację i została tzw. gimnazjum długim, z oferowaniem nauczania średniego dla polskich uczniów klas 1-12. Szkoła realizuje elementy kultury humanistycznej poprzez sztukę.

W tym, 2026 roku, szkołę opuści już 68. rocznik (72 absolwentów). Ogółem mury polskiego gimnazjum przy ul. Linkmenų 8 w Wilnie opuściło 4 111 polskiej młodzieży: to jest kilka tysięcy osób, wychowanych w polskiej kulturze, języku i tradycjach i obecnych w każdej dziedzinie życia Litwy i poza granicami kraju – nie kryje dumy dyrektor legendarnej polskie szkoły w Wilnie. Obecnie w gimnazjum uczy się ok. 800 młodych Polaków, są też dwie grupy przygotowawcze.

Media

Komentarze   

 
#2 Anna 2026-01-16 16:09
Polska szkoła to dobra szkoła, najlepsza dla naszych dzieci.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#1 Andrzej 2026-01-16 12:42
Legendarna szkoła. Przeszła, jest i będzie!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24