Dzień Dziecka w ogrodach Pałacu Prezydenckiego

2026-06-01, 15:56
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dzień Dziecka w ogrodach Pałacu Prezydenckiego Fot. Alicja Stefaniuk/KPRP

W Międzynarodowym Dniu Dziecka Małżonka Prezydenta RP Marta Nawrocka zaprosiła do ogrodów Pałacu Prezydenckiego ponad 300 dzieci z całej Polski.

To najmłodsi, którzy od sierpnia ubiegłego roku kierowali do Prezydenta RP i Pierwszej Damy zaproszenia do swoich szkół i wyrażali chęć spotkania z Parą Prezydencką.

Jestem szczęśliwa widząc Was tutaj, w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Wielu z Was wysłało do nas listy, chciało spotkać się z nami osobiście. Za wszystkie – dziękuję! Cieszę się, że tu jesteście! – mówiła Marta Nawrocka.

W ostatnim czasie takie listy skierowali do Pary Prezydenckiej między innymi 9–letni Piotr, 9–letni Ignacy i 7–letnia Oliwia. Pierwsza Dama wszystkim dzieciom złożyła życzenia:

Z okazji Waszego święta życzę Wam dużo radości. Spełniajcie swoje marzenia i miejcie ich jak najwięcej. Pałacowe Ogrody należą dziś do Was! Bawcie się wspaniale! – mówiła Małżonka Prezydenta RP.

Dla dzieci przygotowanych zostało pięć tematycznych stref aktywności: Akademia Bezpiecznego Uczestnika Ruchu Drogowego, Laboratorium Fizyki i Zmysłów, Instytut Konstrukcji i Geografii, Pracownia Sztuk Wizualnych oraz Strefa Edukacji Fizycznej. W pałacowych ogrodach Dzień Dziecka świętowali najmłodsi z województw mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, kujawsko–pomorskiego, podkarpackiego, lubelskiego, śląskiego. Na co dzień uczą się zarówno w niewielkich szkołach wiejskich, jak i nowoczesnych placówkach w dużych miastach. Wszędzie tam aktywnie rozwijają edukację społeczną, patriotyczną, sportową, artystyczną i technologiczną.

Dzień Dziecka ustanowiony został 20 listopada 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Święto to miało na celu propagowanie wiedzy na temat praw dziecka, które zawarto m.in. w Karcie Praw Dziecka z 1948 r. Każdy kraj członkowski mógł zdecydować, kiedy chce go obchodzić. W Polsce Dzień Dziecka świętowano już przed wojną, a od 1950 r. celebrowany był 1 czerwca.

prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24