Szefowie dyplomacji Polski i Francji uczestniczyli w otwarciu nowej siedziby Instytutu Polskiego

2026-05-20, 08:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szefowie dyplomacji Polski i Francji uczestniczyli w otwarciu nowej siedziby Instytutu Polskiego Fot. Marcin Maniewski MSZ

Wicepremier, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się 18 maja z ministrem Europy i spraw zagranicznych Republiki Francuskiej Jean-Noëlem Barrotem podczas dwustronnych konsultacji. Szefowie dyplomacji Polski i Francji wzięli także udział w uroczystości otwarcia odnowionego Instytutu Polskiego.

Podczas rozmów szefowie polskiej i francuskiej dyplomacji omówili rezultaty pierwszego - po podpisaniu Traktatu z Nancy – Polsko-Francuskiego Szczytu Międzyrządowego z udziałem premiera Polski i prezydenta Francji, który odbył się 20 kwietnia br. w Gdańsku.

Szefowie MSZ Polski i Francji rozmawiali również o wsparciu walczącej Ukrainy. Podkreślili szczególną rolę Polski w europejskich działaniach na rzecz bezpieczeństwa w regionie. Omówili również oczekiwania wobec zbliżającego się szczytu NATO w Ankarze. Istotnym tematem rozmów była także współpraca gospodarcza, zarówno dwustronna, jak i udział Polski w pracach G20 oraz francuskie przygotowania do szczytu G7 w Évian-les-Bains, który odbędzie się 15-17 czerwca.

Podczas wizyty w Paryżu Radosław Sikorski spotkał się również z szefem Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatihem Birolem. Rozmowa dotyczyła wpływu sytuacji na Bliskim Wschodzie na globalny rynek energii, możliwości wsparcia przez MAE odporności i rekonstrukcji ukraińskiego systemu energetycznego, a także roli MAE w zakresie bezpieczeństwa dostaw surowców krytycznych i promocji energii jądrowej. Minister Sikorski podkreślił stabilność polskiego sektora energii, uzyskaną dzięki dywersyfikacji, odejściu od rosyjskich źródeł energii oraz zabezpieczeniu rezerw. Docenił też krytyczne stanowisko kierownictwa MAE wobec powrotu do współpracy z Rosją w zakresie węglowodorów.

Szefowie dyplomacji Polski i Francji wzięli także udział w uroczystości otwarcia odnowionego Instytutu Polskiego.

– Życzę nam wszystkim, żeby odnowione mury Instytutu Polskiego w Paryżu stały się miejscem owocnej współpracy, inspirujących projektów i przyjaźni, które – jak relacje między Polską a Francją – potrafią przetrwać próbę czasu – powiedział szef polskiego MSZ.

Podczas uroczystości otwarcia wicepremier Radosław Sikorski podkreślił, że misją Instytutu Polskiego jest budowanie trwałych relacji między: instytucjami, artystami, naukowcami i społeczeństwami naszych krajów. Szef polskiej dyplomacji przypomniał historię relacji polsko-francuskich i zaznaczył, że wspólnota doświadczeń i wartości znalazła swój wyraz w podpisanym 9 maja 2025 roku Traktacie z Nancy. Traktat o wzmocnionej współpracy i przyjaźni dotyczy nie tylko współdziałania w zakresie przemysłu obronnego, gospodarki, rolnictwa i nauki, ale też współpracy kulturalnej. Wicepremier Sikorski zapowiedział też jeden z najważniejszych projektów, nad którym pracują instytucje związane z kulturą w Polsce i Francji, między innymi Instytut Polski w Paryżu – Sezon Kulturalny Polska-Francja 2027.

Szef polskiej dyplomacji dodał, że wyrazem uznania dla znaczenia relacji międzyludzkich jest także ustanowiona w tym roku Nagroda im. Bronisława Geremka – wyróżnienie dla tych, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do budowania mostów między Polską a Francją. Pierwszym laureatem został polski aktor, członek Comédie-Française Andrzej Seweryn. Artysta odebrał nagrodę 20 kwietnia - w Dniu Przyjaźni Polsko-Francuskiej, który w tym roku także obchodziliśmy po raz pierwszy.

Instytut Polski w Paryżu powstał w 1979 r. Mieści się w budynku powstałym z dwóch połączonych ze sobą kamienic przy rue Jean Goujon 31, w 8. dzielnicy Paryża. Instytut realizuje około stu projektów rocznie w obszarze: kina, muzyki, teatru, tańca, sztuk wizualnych, literatury i historii. Współpracuje również z największymi francuskimi festiwalami, takimi jak: Festiwal w Awinionie, festiwal komiksu w Angoulême, Salon Książki w Paryżu czy Jazz à Junas. W odnowionym budynku znajdują się m.in.: sala kinowa dla 100 osób, sala koncertowa i przestrzeń ekspozycyjna.

Inf. MSZ (gov.pl)

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24