Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Dubrowniku z udziałem Prezydenta RP

2026-04-28, 20:39
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Dubrowniku z udziałem Prezydenta RP Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent Karol Nawrocki bierze udział w 11. Szczycie Inicjatywy Trójmorza odbywającym się w chorwackim Dubrowniku.

Polska pełni rolę zarówno państwa założycielskiego, jak i nieustannego orędownika tej inicjatywy; postrzegam tę inicjatywę jako podstawę konkurencyjności Europy i motor współpracy transatlantyckiej – podkreślał prezydent.

Karol Nawrocki wskazywał, że obszar inicjatywy Trójmorza jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów na całym świecie. – To rynek, który generuje łącznie 2 biliony euro rocznie, co stanowi niemal 20 % PKB całej Unii Europejskiej. Wszyscy razem – 13 państw – tworzymy 7. gospodarkę świata – zaznaczył podczas wspólnej konferencji z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem i prezydentem Słowacji Peterem Pellegrinim.

Jak zauważył, o atrakcyjności tej części Europy świadczy też fakt, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie inwestycjami w krajach Inicjatywy Trójmorza. – To nie tylko wymiana handlowa wewnątrz państw Inicjatywy Trójmorza, ale także głębokie zainteresowanie świata – mówił.

Jesteśmy regionem dynamicznie się rozwijającym, technologicznie zaawansowanym, regionem, w którym mieszkają dobrze wykształceni ludzie, gotowi do tego, aby zdobywać rynki całego świata i to za sprawą Inicjatywy Trójmorza niesiemy w przestrzeń międzynarodową – powiedział.

Prezydent przypomniał, że Polska w tym roku bierze udział w pracach grupy G20.

Zaproszenie od Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa kierowane do Polski pokazuje bardzo dynamiczny rozwój Rzeczypospolitej, ale także umiejętność przejścia, a więc transformacji gospodarczej, ekonomicznej i politycznej. Jest to gest w kierunku wszystkich polskich przedsiębiorców i pracowników, którzy wypracowali tak dobre wskaźniki polskiej gospodarki – mówił Karol Nawrocki.

Sukces gospodarczy Polski, zaproszenie do grupy G20 stanowi też dla Polski możliwość reprezentowania całego regionu, a wszystkie państwa członkowskie nie wahały się, aby do końcowej deklaracji wpisać ten sukces i wskazać Polskę jako reprezentanta całego regionu na szczycie G20. I z tych zobowiązań, pokazując dynamizm, rozwój Inicjatywy Trójmorza, będziemy się na Florydzie wywiązywać – zapewnił.

Prezydent RP podkreślił też, że potencjał współpracy naszego regionu to także współpraca ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej.

Polska jest gotowa do tego, aby stać się „bramą północy” dla amerykańskiego gazu do całego regionu – wskazał.

Wspomniał o możliwościach Morza Bałtyckiego, polskich terminali – w Świnoujściu, inwestycji w terminal pływający na Morzu Bałtyckim.

Jak zaznaczył, na szczycie Inicjatywy Trójmorza mocno wybrzmiało to, że Stany Zjednoczone Ameryki są strategicznym, ważnym partnerem, zarówno w zakresie militarnym, wojskowym, jak i w zakresie gospodarczym.

Liczę również, że nie zabraknie nam determinacji i odwagi do rozwoju debaty nad powołaniem Banku Rozwoju Trójmorza – mówił Karol Nawrocki. Ocenił, że to już jest moment, w którym powinniśmy zacząć dyskutować o stworzeniu mechanizmów finansowania infrastruktury wokół Banku Rozwoju Trójmorza.

Prezydent RP, nawiązując do towarzyszącego szczytowi Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, wskazał, że polska delegacja jest drugą, po chorwackiej, pod względem liczebności.

Podkreślił, że prężne polskie firmy są tu, by nawiązywać kontakty i budować gospodarkę naszego regionu. – Pewne polityczne ramy stworzone wokół Inicjatywy Trójmorza przed ponad 10 latami, dzisiaj przez nas podtrzymywane, są wypełniane konkretnym zadaniem inwestorów, instytucji, przedsiębiorców i biznesmenów – mówił.

Polskie firmy wyznaczają też nowe trendy w ramach współpracy trójmorskiej – zaznaczył.

Przekazał, że lider sektora kosmicznego Creotech Instruments inicjuje dziś kooperację firm regionu na rzecz stworzenia hybrydowej konstelacji satelitarnej Trójmorza. – To jest kolejny krok w kierunku pewnej cyberodpowiedzialności w naszym regionie – dodał Prezydent RP.

***

Spotkanie Prezydenta RP Karola Nawrockiego z Sekretarzem Energii USA Chrisem Wrightem
Tematem rozmowy było zacieśnianie polsko–amerykańskiej współpracy w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz przekazał, że rozmowa dotyczyła głównie współpracy energetycznej, nie tylko z Polską, ale z całym regionem Europy Środkowej i Wschodniej. – Nie jest to żadną tajemnicą, że Polska jest zainteresowana poszerzaniem swojego doświadczania w zakresie dywersyfikacji dostaw nośników energii na inne państwa regionu – mówił minister dziennikarzom w Dubrowniku.

Wskazał, że są jeszcze państwa, które ciągle pozyskują energię pochodzącą ze Wschodu. – Prezydent Karol Nawrocki namawiał do zmiany podejścia chociażby przywództwo słowackie czy węgierskie – przekazał.

Mam nadzieję, że także przy pomocy odpowiednio dobrej oferty ze strony amerykańskiej być może dojdzie do zmiany w tej polityce, ale aby to mogło się dziać, musi powstawać odpowiednia infrastruktura – infrastruktura przesyłowa, interkonektory, ale także terminale LNG – zaznaczył. – Mamy nadzieję, że Polska może być taką bramą dla bezpieczeństwa energetycznego – powiedział minister.

***

Inicjatywa Trójmorza skupia 13 państw członkowskich UE: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię, Węgry. Strategicznymi partnerami są Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Komisja Europejska, Turcja i Hiszpania, a stowarzyszonymi państwami uczestniczącymi – Ukraina, Mołdawia, Albania i Czarnogóra. Podczas szczytu w Dubrowniku do Inicjatywy jako partner strategiczny dołączyły Włochy.

Źródło: prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24