Warszawa. Pogrzeb Ofiary Zbrodni Katyńskiej

2026-04-14, 13:28
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa. Pogrzeb Ofiary Zbrodni Katyńskiej Fot. Sławek Kasper (IPN)

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie odbył się państwowy pogrzeb Ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Czaszka ofiary Zbrodni Katyńskiej trafiła do Polski po ekshumacji przeprowadzonej przez Niemców w ramach międzynarodowej komisji lekarskiej. Ostatecznie trafiła do Sanktuarium przy kościele pw. św. Karola Boromeusza. Stamtąd została podjęta do czynności prokuratorskich, a obecnie wróciła na swoje pierwotne miejsce spoczynku. 13 kwietnia 2026 r. szczątki zostały uroczyście złożone w Sanktuarium Poległych i Pomordowanych na Wschodzie przy Kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. Był to wyraz hołdu dla pomordowanych obywateli II Rzeczypospolitej, których los przez dziesięciolecia pozostawał ukryty, a pamięć o nich była tłumiona. Wydarzenie było kontynuacją szeregu ceremonii pogrzebowych organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, których celem jest godne pochowanie odnalezionych i przebadanych szczątków Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystości w kościele pw. św. Karola Boromeusza rozpoczęła Msza święta w intencji wszystkich Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W ceremonii wzięli udział m.in. dyrekor Biura Prezesa IPN dr Marek Jedynak, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prok. Andrzej Pozorski, a także duchowieństwo, żołnierze Wojska Polskiego, Straży Granicznej, funkcjonariusze Służby Więziennej i Policji Państwowej, reprezentanci stowarzyszeń i środowisk pielęgnujących pamięć o ofiarach zbrodni sowieckich oraz licznie zgromadzeni goście.

W liście skierowanym do uczestników pogrzebu, który odczytał doradca Jan Józef Kasprzyk, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki zaapelował:

Ludobójstwo katyńskie to symbol nieludzkiego okrucieństwa sprawców i cierpienia zadanego naszym rodakom. Jest to również symbol kłamstwa, którym komuniści przez pół wieku usiłowali zastąpić prawdę o popełnionym przez siebie mordzie. Niech prawda o Katyniu i pamięć o jego ofiarach pozostają zawsze częścią naszej narodowej tożsamości oraz przestrogą dla przyszłych pokoleń.

Zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski podkreślił, że kłamstwo katyńskie się odradza, nie tylko w Rosji, gdzie bezcześci się miejsca spoczynku polskich ofiar. Także na Zachodzie są ludzie, którzy w dalszym ciągu dają wiarę sowieckiemu kłamstwu o Zbrodni Katyńskiej.

Dla nas, tu zgromadzonych, nie ma wątpliwości kto, kiedy i dlaczego tej zbrodni dokonał, ale walka o prawdę o Katyniu musi być kontynuowana. Wspólną misją Instytutu Pamięci Narodowej i innych instytucji Państwa Polskiego jest dbanie o pamięć i o to, aby tę prawdę przekazywać przyszłym pokoleniom.

Dr hab. Karol Polejowski zaznaczył również, że rana, jaką spowodowali sowieccy zbrodniarze nigdy się nie zabliźniła. – To byli żołnierze niezłomni – ci, którzy nie szli na żadne pakty z diabłem, który najechał Polskę we wrześniu 1939 roku. Karą za to była śmierć i zakopanie w bezimiennym dole śmierci. Ale te doły śmierci przemówiły.

W liście odczytanym przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jakuba Stefaniaka, wicepremier RP, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz napisał, że po latach milczenia i zapomnienia ofiary powracają z imieniem, z historią, z należytym im szacunkiem, a ceremonia pochówku jest nie tylko aktem pamięci, ale także przywróceniem sprawiedliwości i godności tym, którzy zostali jej brutalnie pozbawieni.

Pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej to nasza wspólna odpowiedzialność. Ich służba, wierność ojczyźnie i najwyższa ofiara pozostają trwałym fundamentem naszej tożsamości – podkreślił wicepremier RP.

W imieniu Rodzin Katyńskich głos zabrał Marek Krystyniak: – My jako Rodziny Katyńskie podtrzymujemy tę pamięć i przekazujemy ją kolejnym pokoleniom. Ta pamięć jest nam wszystkim potrzebna, bo jest to pamięć przestrogi.

Uroczystość zorganizował Instytut Pamięci Narodowej. Uroczystość w Warszawie była ostatnią ceremonią pogrzebową ofiar katyńskich i ostatnim etapem w procesie upamiętniania ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz przywracania ich historii narodowej pamięci.

Źródo: IPN

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24