Prezydent RP przyjął ślubowanie od dwojga sędziów Trybunału Konstytucyjnego

2026-04-04, 14:01
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szef Kancelarii Prezydenta RP Zbigniew Bogucki Szef Kancelarii Prezydenta RP Zbigniew Bogucki Fot. Przemysław Keler/KPRP

Szef Kancelarii Prezydenta RP Zbigniew Bogucki poinformował, że prezydent Karol Nawrocki odebrał ślubowanie od dwojga sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Magdaleny Bentkowskiej i Dariusza Szostka.

Ślubowania odbyły się zgodnie z porządkiem prawnym i konstytucyjnym – mówił minister w czasie konferencji prasowej. Sędziowie powinni niezwłocznie stawić się w Trybunale i podjąć działania orzecznicze.

Minister przekazał, że podczas uroczystości byli obecni: Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski, I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska oraz Zastępca Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego Jan Rudowski.

Szef KPRP wyjaśnił, że od początku prezydentury Karola Nawrockiego zostały nieobsadzone dwa wakaty, które wygasły 5 i 20 grudnia 2025 roku. – Prezydent uznał, że jest to jego podstawowa odpowiedzialność, jako głowy państwa, ale także w ramach sprawowanego mandatu od 6 sierpnia, żeby obsadzić te dwa wakaty – podkreślił.

Pan Prezydent, żeby przeciąć te wszystkie wątpliwości, przeciąć te wszystkie spory w kontekście Trybunału Konstytucyjnego, staje w odpowiedzialności za wszystko to, co wydarzyło się od 6 sierpnia wokół Trybunału Konstytucyjnego, a wtedy wygasły dwa wakaty sędziów, które dzisiaj Prezydent odbierając ślubowanie uzupełnił – wskazał Zbigniew Bogucki.

Minister przekazał, że prezydent Karol Nawrocki głęboko wierzy, że uzupełnienie tych dwóch wakatów spowoduje, że organ ten znów zacznie orzekać. – Nie zmienia to faktu, że ocena Prezydenta, co do funkcjonowania obecnej większości parlamentarnej i jej stosunku do Trybunału Konstytucyjnego, jest skrajnie krytyczna – zaznaczył Szef KPRP.

Zauważył, że od grudnia 2024 roku, mimo konstytucyjnego obowiązku, większość parlamentarna „w sposób absolutnie świadomy, przemyślany i celowy nie dokonywała wyboru kolejnych sędziów”. – Nie ma co do tego wątpliwości, że była tutaj zła wola. Nie było żadnych przeszkód obiektywnych – ocenił Zbigniew Bogucki. – Jedyny powód, dla którego w ten sposób zachowywała się większość parlamentarna i dzisiaj rządzący, to była próba zniszczenia Trybunału Konstytucyjnego, odebrania mu możliwości funkcjonowania i torpedowania jego działań – stwierdził.

Szef KPRP podkreślił również, że Sejm dokonując wyboru sześciu sędziów, nie dochował zasady indywidualizacji powołań, która wynika wprost z art. 194 konstytucji. Przypomniał, że w sprawie wyjaśnienia tych wątpliwości zwracał się dwukrotnie do Marszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Oczywiście te pytania pozostały bez odpowiedzi, bo odpowiedź musiałaby być jednoznaczna: dlatego, że nie było to po drodze politycznej dzisiejszej większości, bo nie było to zgodne z próbą przejęcia, czy uniemożliwiało to przyjęcia większości w Trybunale Konstytucyjnym przez większość koalicyjną – wyjaśnił.

Przekazał również, że prezydent Karol Nawrocki uznał, że mimo poważnych uchybień proceduralnych „wartość konstytucyjna jaką jest funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, jest wartością wyższą”.

Źródło: prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24