Wizyta Marty Nawrockiej w Stanach Zjednoczonych

2026-03-25, 08:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wizyta Marty Nawrockiej w Stanach Zjednoczonych Fot. Alicja Stefaniuk/KPRP

Pierwsza dama Marta Nawrocka przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Małżonka Prezydenta RP bierze udział w międzynarodowym szczycie "Fostering the Future Together" ("Kształtujemy Razem Przyszłość"), który zainaugurowała Melania Trump.

Marta Nawrocka wzięła udział w spotkaniu inauguracyjnym Inicjatywy Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych Melanii Trump – „Fostering the Future Together” – „Wspólnie kształtujemy przyszłość”. Miało ono miejsce w amerykańskim Departamencie Stanu. Małżonce Prezydenta podczas obrad towarzyszył wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Adam Andruszkiewicz, a także Joanna Szczygielniak, członek Rady Nowych Technologii i Cyfryzacji przy Prezydencie RP.

Założona przez Melanię Trump koalicja „Fostering the Future Together” zrzesza państwa, których wspólnym celem jest wspieranie i ochrona dzieci. W ramach inicjatywy zostanie udostępniona zaawansowana technologia, w tym sztuczna inteligencja (Al). Nowoczesne rozwiązania mają pomóc dzieciom, nauczycielom i rodzicom, chroniąc najmłodszych przed zagrożeniami w Internecie. Największe firmy technologiczne opracowały takie narzędzia i chcą udostępnić udoskonalenia krajom uczestniczącym w koalicji – bezpłatnie lub po bardzo niskich kosztach.

Technologie nie znają granic, dlatego kluczowa jest współpraca i wymiana doświadczeń. I o tym tu, w Waszyngtonie mówią eksperci i światowi liderzy. Dzięki odpowiedzialnemu podejściu możemy tworzyć środowisko cyfrowe, które będzie dla polskich dzieci bezpieczne, a jednocześnie da im równe szanse rozwoju. Na to szczególny nacisk zwraca uwagę Pierwsza Dama RP Marta Nawrocka – podkreślał w Waszyngtonie minister Adam Andruszkiewicz.

Wsparcie dla inicjatywy „Fostering the Future Togehter” zapowiedzieli technologiczni giganci, tacy jak m.in. OpenAI, Microsoft, xAI, Meta, Palantir, Adobe, Google i Zoom Communications. Wśród krajów członkowskich inicjatywy znajdują się USA, Francja, Polska, Panama, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Litwa, Nigeria, Paragwaj, Arabia Saudyjska, Aruba, Maroko, Kenia i Izrael.

W środę, w drugim dniu szczytu „Fostering the Future Togehter” Pierwsza Dama pojawi się na Spotkaniu Wysokiego Szczebla w Białym Domu, gdzie wygłosi swoje wystąpienie. To wydarzenie bezprecedensowe. Po raz pierwszy w historii Ameryki Małżonka Prezydenta Stanów Zjednoczonych przyjmie w Białym Domu przedstawicieli aż 45 państw w ciągu jednego dnia.

Biały Dom wyraźnie podkreślił, że to jest długoterminowa, mająca trwać w perspektywie wielu lat, inicjatywa, dotycząca różnych zagadnień związanych z technologiami i ich wpływem na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, wykorzystywaniem technologii dla procesów edukacyjnych. Tak, żeby to, co najlepsze wykorzystać, a to, co złe, blokować. Taka jest generalna idea tego spotkania – podkreślał minister Rafał Leśkiewicz, rzecznik Prezydenta RP.

We wrześniu 2025 roku, w Nowy Jorku, 80. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Marta Nawrocka wzięła udział w spotkaniu, podczas którego Melania Trump przedstawiła swoją wizję utworzenia inicjatywy „Fostering the Future Together”. Podczas tej wizyty doszło też do pierwszego spotkania Pierwszych Dam Polski i Stanów Zjednoczonych.

prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24