Prezydent wręczył Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski

2026-03-07, 07:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prezydent wręczył Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent RP Karol Nawrocki wręczył najwyższe odznaczenia państwowe Rzeczypospolitej Polskiej: Ordery Orła Białego i Ordery Odrodzenia Polski osobom wybitnie zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Panów życiorysy to kompasy wartości, w kierunku których ma podążać Rzeczpospolita Polska w kolejnych latach i dekadach – podkreślił prezydent, mówiąc o osobach uhonorowanych. – Dziś pokazujemy Panów jako tych, z których Polska jest dumna i chce pokazać tym, którzy będą dla Polski żyć i pracować.

Odznaczeni zostali:

ORDEREM ORŁA BIAŁEGO

w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności dla przemian demokratycznych i wolnej Polski, za działalność państwową, publiczną i społeczną
Czesław Nowak

w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej kultury i sztuki, za osiągnięcia w działalności artystycznej i twórczej oraz wkład w rozwój szkolnictwa artystycznego
Stanisław Radwański

za wybitne zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historycznego dziedzictwa Polski, za osiągnięcia w pracy naukowo–badawczej, dydaktycznej i społecznej
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Adam Koperkiewicz

za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju medycyny i ochrony zdrowia
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Marcin Gruchała

Prezydent zaznaczył, że odznaczenia są także spłatą pewnego zobowiązania wobec pokoleń, które chciały polskiej wolności i niepodległości. – Jako Prezydent RP – dzięki Wam, dzięki Waszemu życiu, doświadczeniu, osiągnięciom – mogę zameldować wszystkim tym pokoleniom, które były przed nami, że oto Polska swoją wolność, niepodległość i suwerenność wykorzystała doskonale. Bo jesteście Wy i budujemy naszą odpowiedzialność wokół teraźniejszości i przyszłości.

prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24