K. Nawrocki spotkał się z K. Coventry we Włoszech w sobotę, dzień po ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina w 2026 roku.
„Prezydent wyraźnie podkreślił, że Polska jest gotowa ubiegać się o prawo do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku i że jest to wspólne stanowisko Prezydenta RP i polskiego rządu” – poinformował szef Administracji Prezydenta.
„Oświadczyłem, że Polska jest gotowa do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. To wydarzenie łączy, a nie dzieli” – Z. Bogucki zacytował K. Nawrockiego we wpisie na platformie „X”.
Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta dodał, że propozycja została przyjęta „z dużą otwartością”.
Według niego, podczas rozmowy z Coventry, K. Nawrocki stwierdził, że „Polska jest 20. największą gospodarką świata, liderem regionu i krajem o realnym potencjale, by podjąć tak duże wyzwanie”. Ponadto, jak podkreślił prezydent, impreza wielu sportów organizowana po raz pierwszy w Polsce byłaby wydarzeniem wyjątkowym dla całego regionu, w tym Słowacji i Czech.
Podczas spotkania K. Nawrocki przedstawił również bogate doświadczenie Polski w organizacji dużych imprez sportowych – Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2012 oraz mistrzostw świata i Europy w różnych dyscyplinach sportowych – dodał Z. Bogucki.
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Radosław Piesiewicz, który również uczestniczył w spotkaniu z K. Coventry, podziękował później K. Nawrockiemu za poparcie idei organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich 2036 w Warszawie.
Polska jeszcze nie była gospodarzem Igrzysk Olimpijskich. Warszawa bezskutecznie ubiegała się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 i 2022 roku, a także Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku.
Chęć organizacji Igrzysk w 2036 roku oficjalnie zadeklarowały także Indie, Meksyk, Indonezja, Katar, Turcja i Niemcy.
na podst. ELTA


