Wizyta min. Radosława Sikorskiego w Królestwie Norwegii

2026-02-04, 07:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wicepremier, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski Wicepremier, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski Fot. Sebastian Indra/MSZ

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podczas wizyty w Norwegii uczestniczył w konferencji bezpieczeństwa Oslo Security Conference 2026 oraz odbył rozmowy dwustronne z premierem Królestwa Norwegii Jonasem Gahrem Størem, ministrem spraw zagranicznych Espenem Barthem Eidem oraz ministrem obrony Tore Onshuusem Sandvikiem.

Podczas konferencji bezpieczeństwa, w panelu prowadzonym wspólnie z ministrem spraw zagranicznych Norwegii Espenem Barthem Eidem, minister Sikorski przedstawił ocenę wyzwań stojących przed Europą Północną i Sojuszem Północnoatlantyckim w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, niestabilności geopolitycznej oraz transformacji globalnego układu sił. Norwegia, która jest naszym strategicznym partnerem w Europie Północnej, podobnie jak Polska, opowiada się za wzmacnianiem zdolności obronnych i odstraszania NATO, jak i rozbudową obecności wojskowej Sojuszu na flankach wschodniej i północnej. Pozostaje jednym z najistotniejszych partnerów Polski w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności w Europie, czego doskonałym przykładem jest bliska współpraca wojskowa i przemysłów obronnych.

"Przyjeżdżam tu z prostym przesłaniem: Polska również patrzy na północ Europy i chce z nią współpracować" – oznajmił wicepremier Sikorski, rozpoczynając swoje wystąpienie podczas Oslo Security Conference.

Podczas spotkań dwustronnych rozmówcy omówili aktualny stan relacji polsko-norweskich, które od kilku lat cechuje wysoka dynamika i wielowymiarowość. Nasze kraje łączy silna współpraca polityczna, także w obszarze bezpieczeństwa, obronności, gospodarki i kultury. Prowadzone są regularne konsultacje na wysokim szczeblu, zarówno w formacie bilateralnym, jak i na forum szerszych inicjatyw międzynarodowych. Rozmowy z przedstawicielami norweskiego rządu dotyczyły także m.in. kwestii bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, ochrony podwodnej infrastruktury krytycznej na Bałtyku, floty cieni oraz agresji rosyjskiej w Ukrainie.

Podczas wspólnej konferencji prasowej ministrowie spraw zagranicznych Polski i Norwegii wyrazili poparcie dla walczącej Ukrainy oraz podkreślili znaczenie zwalczania floty cieni i zagrożeń, które ze sobą niesie dla bezpieczeństwa regionu oraz ekosystemu Morza Bałtyckiego. Szef polskiego MSZ podziękował Norwegii za wkład wojskowy w zabezpieczenie działań lotniska w Rzeszowie, jak również podkreślił potrzebę jak najszybszego przyjęcia 20. pakietu sankcji.

"Zachęcam Norwegię do odegrania większej roli w powstrzymywaniu tzw. floty cieni. To nie są żadne cienie - to flota wraków, które stanowią realne zagrożenie dla Bałtyku" – podkreślił Sikorski.

Na zakończenie pobytu w Oslo wicepremier Sikorski spotkał się z przedstawicielami licznej Polonii, zamieszkującej Norwegię, która liczy ponad 140 tysięcy Polaków i osób z polskim pochodzeniem. Szef polskiej dyplomacji podziękował zgromadzonym gościom za pielęgnowanie języka polskiego, polskich tradycji oraz za aktywne uczestniczenie w życiu społeczności. Jednocześnie przedstawił główne założenia Rządowej strategii współpracy z Polonią i Polakami za granicą, w tym kwestie powrotów do kraju.

MSZ (gov.pl)

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24