Legitymacja nauczyciela - nowy dokument w aplikacji mObywatel

2025-12-03, 06:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Legitymacja nauczyciela - nowy dokument w aplikacji mObywatel Fot. gov.pl

Około pół miliona nauczycieli zyskało właśnie wygodny sposób potwierdzania swoich kwalifikacji zawodowych - ich legitymacja służbowa trafiła do mObywatela. To kolejny dokument w aplikacji odpowiadający na potrzeby dużej grupy zawodowej.

Wprowadzenie cyfrowej legitymacji nauczyciela to kolejny ważny dokument w cyfrowym portfelu. Dzięki mObywatelowi nauczyciele i nauczycielki mogą potwierdzać swoje uprawnienia w sposób szybki, wygodny i w pełni bezpieczny. To realne ułatwienie, które odpowiada na potrzeby jednej z największych grup zawodowych w Polsce. Ruszamy dalej z tworzeniem cyfrowych i przyjaznych usług publicznych - powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Od 30 listopada 2025 roku podstawowym dokumentem potwierdzającym uprawnienia zawodowe nauczycieli jest legitymacja w mObywatelu. Elektroniczny i fizyczny dokument są swoimi odpowiednikami. Oznacza to, że na terenie Polski można okazywać je zamiennie. Posługiwanie się cyfrową legitymacją w mObywatelu to bezpieczne i wygodne rozwiązanie – jest zawsze pod ręką, na ekranie telefonu.

Okazując legitymację służbową, nauczyciele mogą korzystać z ulgowych przejazdów komunikacją, a także tańszych lub nawet darmowych wejściówek do instytucji kultury, takich jak muzea czy teatry. Dodatkowo przysługują im ulgi przewidziane przez niektóre podmioty prywatne (np. księgarnie).

Legitymacja służbowa nauczyciela nie jest jedynym cyfrowym dokumentem związanym z edukacją. W aplikacji dostępna jest również legitymacja szkolna oraz studencka. Dzięki nim osoby uczące się mogą korzystać z rozmaitych ulg i przywilejów. Ich dokumenty także są równoważne z fizycznymi odpowiednikami. Oznacza to, że już nie trzeba nosić przy sobie tradycyjnej legitymacji, aby potwierdzić status ucznia lub studenta.

gov.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24