Edukacja z wojskiem - czwarta edycja wspólnego programu MON i MEN

2025-11-03, 14:07
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Edukacja z wojskiem - czwarta edycja wspólnego programu MON i MEN Fot. gov.pl

W Kartuzach (Pomorskie), Władysław Kosiniak-Kamysz wicepremier, minister obrony narodowej oraz Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej zainaugurowali czwartą edycję projektu "Edukacja z wojskiem".

- Każdy z nas - od najmłodszych po seniorów - musi być przygotowany na sytuacje kryzysowe. Trzeba wiedzieć, jak się zachować, być wyszkolonym i posiadać niezbędne umiejętności. Te umiejętności należy rozwijać od najmłodszych lat - już od przedszkola i szkoły podstawowej - i regularnie je powtarzać. Dlatego bardzo się cieszę z inicjatywy pani minister, naszego wspólnego programu Edukacji z wojskiem. Chodzi o to, by żołnierze odwiedzali szkoły, oswajali dzieci z mundurem i uczyli podstawowych zasad bezpieczeństwa - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej.

- Udzielanie pomocy musi być odruchem. To algorytm postępowania – tu nie ma czasu na zastanawianie się. Właśnie tego uczymy młodzież. Żołnierze w szkołach pokazują, jak zachować się w sytuacjach trudnych, gdzie szukać schronienia i z jakich źródeł informacji korzystać. Przygotowaliśmy również broszurę edukacyjną – otrzymują ją nauczyciele, by mogli z niej korzystać na zajęciach. Materiały są napisane w przystępny sposób, zrozumiały dla najmłodszych. Zawierają też kod QR, który pozwala pobrać treści na telefon lub inne urządzenie, aby móc z nich korzystać i uczyć się w dowolnym momencie. Zachęcamy również rodziców do odwiedzenia naszych stron internetowych, gdzie znajdują się poradniki dotyczące zachowania w sytuacjach nadzwyczajnych. To nie tylko zagrożenia związane z konfliktem zbrojnym za naszą wschodnią granicą, ale też powodzie, podtopienia, huragany, klęski żywiołowe czy masowe wypadki drogowe. Dzieci i młodzież muszą wiedzieć, jak reagować, bo takie sytuacje mogą spotkać każdego z nas - mówił szef MON.

Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej już po raz czwarty prowadzą projekt proobronny „Edukacja z wojskiem”. Projekt skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie opracowanych zajęć proobronnych. Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie odpowiednich zachowań w sytuacjach kryzysowych.

- W te działania włączają się również weterani. To doskonały pomysł – jesteśmy dumni ze wszystkich naszych weteranów. W Polsce jest ich ponad 100 tysięcy – uczestniczyli w misjach w Iraku, Afganistanie i wielu innych miejscach. Doceniamy także weteranów poszkodowanych, o których szczególnie dbamy. Obecność weteranów w szkołach buduje etos służby i wdzięczności. Wzorujemy się tu na dobrych praktykach amerykańskich – jestem pod wrażeniem tego, jak Stany Zjednoczone potrafią okazywać szacunek swoim weteranom, zarówno podczas wydarzeń sportowych, jak i w szkołach. W Polsce chcemy budować podobną postawę. Zapraszamy wszystkie szkoły, które jeszcze nie dołączyły do programu. Ta edycja jest największa w historii – obejmie rekordową liczbę dzieci. Do tej pory udało się przeszkolić około 200 tysięcy uczniów z 7 tysięcy szkół - podkreślił wiceprezes Rady Ministrów, W. Kosiniak-Kamysz.

Podczas zajęć projektu „Edukacja z wojskiem” uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i odnajdowania schronienia, technikami udzielania pierwszej pomocy, budowania odporności na zagrożenia informacyjne czy reagowania w sytuacji kontaktu z niezidentyfikowanymi obiektami. Żołnierze przekazują wiedzę w sposób ciekawy, dostosowany do wieku dzieci i młodzieży. W szkołach ponadpodstawowych możliwe będzie także spotkanie z weteranem misji poza granicami państwa.

- Żyjemy w czasach bardzo trudnych, kiedy wojna jest tuż za naszą granicą, a sygnały alarmowe, działania kryzysowe czy też stres, jaki wprowadza to w całej społeczności, a w szczególności w młodych ludziach, jest potężny i państwo nie może być w tej sprawie bierne. (...) Blisko pół miliona dzieci i młodzieży zostanie przeszkolonych i będzie posiadało podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa. Planujemy dalsze działania, żeby jak najwięcej młodych osób było odpornych i przygotowanych na kryzys - mówiła z kolei Barbara Nowacka, minister edukacji.

gov.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24