Las Pamięci dla żołnierzy poległych na zagranicznych misjach

2025-10-28, 10:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Las Pamięci dla żołnierzy poległych na zagranicznych misjach Fot. https://x.com/Cen_Weterana

Polegli na zagranicznych misjach żołnierze Wojska Polskiego będą upamiętnieni w szczególny sposób. Centrum Weterana chce oddać hołd poległym, sadząc Las Pamięci. Pierwsze drzewa zostały posadzone w poniedziałek w Leśnictwie Dąbrowa w województwie łódzkim.

Las Pamięci będą stanowiły dęby – drzewa symbolizujące siłę i wytrwałość. Dyrektor Centrum Weterana, podpułkownik Katarzyna Rzadkowska, która jest pomysłodawcą akcji, wierzy, że będzie to miejsce szczególne.

Będzie to miejsce, które honoruje pamięć o bohaterach współczesnych czasów, o wszystkich żołnierzach, którzy oddali życie w służbie ojczyźnie – powiedziała ppłk Katarzyna Rzadkowska.

Po ceremonii sadzenia dębów została wkopana kapsuła czasu, która ma stanowić upamiętnienie wydarzenia i przekaz dla przyszłych pokoleń.

W misjach zagranicznych zginęło 120 żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego. Najtragiczniejszym dniem był 21 grudnia 2011 roku – w Afganistanie zginęło pięciu żołnierzy. Każdego roku tego dnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

RIRM

 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Piątek, 26 czerwca 2026

    Święci bracia męczennicy Jan i Paweł, wspomnienie

    Mt 8, 1-4

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus zszedł z góry, podążał za Nim wielki tłum. Wtedy podszedł do Niego trędowaty, pokłonił się i prosił: „Panie! Jeżeli zechcesz, możesz mnie oczyścić”. On wyciągnął rękę, dotknął go i powiedział: „Chcę, bądź oczyszczony”. I natychmiast został oczyszczony z trądu. Jezus mu nakazał: „Pamiętaj, nie mów o tym nikomu, lecz idź, pokaż się kapłanowi, a na świadectwo dla nich złóż ofiarę, zgodnie z nakazem Mojżesza”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24